środa, 30 lipca 2014

AleBrowar & Nogne O, Deep Love


Alkohol: 6,5%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska/Norwegia

Kolor: [8/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [9/10]

Cena: 9 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: Nogne O na arenie europejskiej jest tak samo kultowym browarem jak np. BrewDog, Mikkeller czy De Molen, dlatego cieszy fakt, że polski browar uwarzył w kooperacji z Norwegami piwo. West Coast Belgian Rye IPA brzmi groźnie i zachęcająco zarazem, jednak jakoś do belgijskich IPA podchodzę z delikatną rezerwą (wynika to z faktu, że w większości przypadków takich piw gdyby użyć US-05 zamiast drożdży belgijskich wyszłoby piwo smaczniejsze - przynajmniej dla mnie).

Po przelaniu do pokala otrzymujemy miedziany, opalizujący lekko trunek (trochę mało tutaj "West Coast", piwu w barwie bliżej do IPA z Bostonu, czy nawet Leeds). Piana koloru kremowego jest średnio obfita, opada w przeciętnym tempie do niewielkiego kożucha i lekko oblepia ścianki. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, mogłoby być wyższe.

W zapachu zdecydowanie dominują nuty typowe dla piw belgijskich, mamy tutaj aromaty fenolowe (goździki, lekko palone przewody elektryczne) i korzenne. Pojawia się też alkohol i rozpuszczalnik (co prawda nie jest to intensywny aromat, ale jednak). Jednak największym problemem jest, że brakuje tutaj ewidentnie nut amerykańskiego chmielu, przez co piwo sporo traci.

W smaku jest zdecydowanie pełnia i słodycz (nawet uczucie lekkiego oklejania jamy ustnej). Goryczka jest średniej wielkości (nie czuć tego deklarowanego 100 IBU) i na dodatek lekko alkoholowa. Znów dominują tutaj fenole, goździki, guma balonowa i aromaty korzenne. Dopiero dalej pojawiają się aromaty chmielowe (żywiczne), a także po raz kolejny rozpuszczalnik. Piwo nie powala pijalnością i najzwyczajniej w świecie nie zachwyca.

Podsumowując, jest to piwo z potencjałem, z jakimś tam pomysłem, ale braki w aromacie chmielowym, kiepsko ukryty alkohol, oraz mała pijalność powodują, że Deep Love jest aktualnie najbardziej przehype'owanym piwem 2014 roku (spodziewałem się zdecydowanie więcej po nim).

Ocena końcowa: 7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz