niedziela, 26 stycznia 2014

Olimp, HermesAlkohol: 4,8%
Ekstrakt: 12,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 10 zł / 0,5 l [Setka Pub]

Uwagi: Piwo w stylu American Pale Ale z kontraktowego browaru Olimp. Otrzymany trunek jest koloru złotego, dosyć mętny. Piana średniej obfitości, opada dosyć powoli i lekko oblepia ścianki szklanki (minus za średniej wielkości pęcherzyki, które sprawiają, że piana nie wygląda zbyt okazale). Wysycenie dwutlenkiem węgla trochę poniżej średniej i w tym przypadku całkiem nieźle pasuje.

W zapachu dominują nuty estrowe, owocowe - w tym głównie wyczuć można truskawki. Mamy też lekką kuwetę kota (czy też czarną porzeczkę). Jest lekki diacetyl i biszkoptowość, która wraz z estrami sprawia wrażenie jakby wąchać delicje szampańskie. Jest to mało typowy dla APA zapach, jednak jest nawet całkiem przyjemny.

Smakowo mamy średniej wielkości, aczkolwiek lekko zalegającą goryczkę. Mamy trochę aromatów chmielowych, żywicznych i estrowych (truskawki). Jest również wyczuwalna podbudowa słodowa, dająca aromaty biszkoptowe. Również tutaj pojawia się diacetyl (bardziej pod postacią toffi, aniżeli masła). Całość jest całkiem nieźle pijalna, ale ciężko powiedzieć o tym piwie, żeby było nad wyraz ambitne.

Podsumowując, jest to piwo z mało typowym aromatem jak na swój styl, całkiem smaczne (no powiedzmy trochę powyżej średniej), chociaż w pubach z dużą ilością kranów da radę zapewne znaleźć coś ciekawszego (np. Pacific Pale Ale z Artezana).

Ocena końcowa: 7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz