Lista ocenionych piw

środa, 30 listopada 2011

Zawiercie, Czekoladowe



Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 13,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 5 zł / 0,5 l [Centrala Piwna]

Uwagi: Piwo, które trochę wprowadza w błąd z nazwą. Nie jest to w żadnym wypadku słodki lager smakowy z dodatkiem czekolady. Zdecydowanie bliżej mu do wyspiarskich stoutów. Po przelaniu do butelki pojawia się piwo czarne, które jedynie pod światło przechodzi trochę w bardzo ciemną czerwień. Piana jest średnio obfita, w kolorze cappuccino, szybko opada do niewielkiego kożuszka, który na szczęście zostaje do samego końca. Na plus również sporo piany, która pozostaje na ściankach.

W zapachu dominują typowo stoutowe nuty, pojawia się karmel, palone słody, czekolada i kawa. Na minus wyczuwalna woń alkoholu, która trochę całkiem niezłą całość. Szkoda również, że zapach jest dosyć mało intensywny.

Smak to przede wszystkim palone słody, a także wynikająca z nich dosyć intensywna i wytrawna goryczka. Do tego w mniejszym stopniu karmelowość i kawowość. Brak tutaj typowej słodyczy i czekolady - a czego można by się spodziewać po piwie "czekoladowym". Jednak ta wytrawność wielu osobom (w tym również mi) może się spodobać.

Podsumowując, jest to całkiem niezła polska propozycja imitująca wyspiarskiego stouta, aczkolwiek w podobnej cenie można dostać nieznacznie lepszego Stouta z Browaru Południe. Ale to dalej nie umniejsza temu, że Zawiercie Czekoladowe to świetne piwo, warte spróbowania.

Ocena końcowa: 7,5/10

4 komentarze:

  1. Niby sie zgadza z tym Browarem Południe, róznica jest tylko taka że Czekoladowe to piwo górnej fermentacji, czyli pewnie naprawdę stout, a piwo z południa:> jest dolnej fermentacji, czyli jest to wariacja na temat stouta.:>
    Co nie zmienia oczywiscie faktu ze oba sa wysmienite.
    Pozdrawiam buk

    OdpowiedzUsuń
  2. http://alterbeer.blogspot.com/2011/08/browar-poudnie-stout.html

    Z recenzji Stout'a Browar Południe: "Chyba najlepsza polska "imitacja" stouta (pomimo, że de facto jest to piwo dolnej fermentacji)..." :)

    OdpowiedzUsuń
  3. o la la, czytac wszystkie recenzje dokladnie trzeba :>
    buk

    OdpowiedzUsuń
  4. Powołałem się w recenzji tylko na jedno piwo opisane wcześniej na blogu, więc jedynie małe sprostowanie dodałem w komentarzu :)

    Ani w jednej ani w drugiej recenzji nie twierdziłem, że produkt z Browaru Południe jest górnofermentacyjny ;)

    OdpowiedzUsuń