Lista ocenionych piw

艣roda, 30 grudnia 2015

Setka, Enigma

0 komentarze

Alkohol: 6%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 9 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Ostatnio opisywane East Coast IPA od Setki zawiod艂o mnie, dlatego obawia艂em si臋 troch臋 American Amber Ale (kt贸ry z zasady jest jeszcze bardziej karmelowy ni偶 IPA). Po przelaniu do pokala otrzymujemy g艂臋boko bursztynowy, wpadaj膮cy nawet w mied藕, lekko opalizuj膮cy trunek. Piana jest 艣rednio obfita, ale dosy膰 szybko opada do obr臋czy, a tak偶e nie oblepia 艣cianek pokala.

W zapachu pojawia si臋 karmel, ale na szcz臋艣cie nie ma diacetylu. Dodatkowo mamy nuty chmielowe, g艂贸wnie 偶ywiczne. Brakuje mi troch臋 intensywno艣ci i mo偶e l偶ejszych aromat贸w chmielowych (cytrusy, owoce). Og贸lnie jest lepiej ni偶 w IPA, ale ci膮gle do najlepszych daleko.

W smaku mamy piwo, w kt贸rym nie ma zbyt wiele cia艂a, ale z drugiej strony sprawia wra偶enie dosy膰 s艂odkiego (jak na AAA). Wynika膰 to mo偶e nut biszkoptowo-karmelowych i chmielowej landrynki. Ca艂o艣膰 troch臋 przypomina angielskie IPA (nawet bardziej ni偶 "Tu By艂em"). Mamy tutaj zn贸w 偶ywiczny chmiel, nisk膮 goryczk臋, pojawia si臋 te偶 lekki diacetyl (ale poziom jest na tyle niski, 偶e ja mog臋 z tym 偶y膰). Najwi臋kszym zastrze偶eniem jest chyba to, 偶e ma艂o si臋 tutaj dzieje, a plusem to, 偶e pijalno艣膰 jest ca艂kiem ok.

Podsumowuj膮c, nadal nie jest to wybitne piwo, ale gradient jest w dobrym kierunku.

Ocena ko艅cowa: 7/10

poniedzia艂ek, 28 grudnia 2015

Solipiwko, Bruce

0 komentarze
Alkohol: 8,9%
Ekstrakt: 20,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 9,90 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Imperial IPA z browaru Solipiwko. Po przelaniu do pokala otrzymujemy g艂臋boko bursztynowy, m臋tny trunek. Piana w kolorze be偶owym jest 艣rednio obfita, g臋sta i 艂adnie oblepiaj膮ca 艣cianki. Trwa艂o艣膰 na 艣rednim poziomie. Wysycenie niezbyt wysokie, ale jak na piwo maj膮ce ponad 20 stopni Plato ekstraktu jest akceptowalne.

W zapachu dominuj膮 aromaty chmielowe, 偶ywiczne, owoc贸w tropikalnych, mniej cytrusowe i landrynkowe. Pojawia si臋 sporo s艂odkich nut, nawet lekko karmelowych (ale nie s膮 dominuj膮ce). Pojawia si臋 te偶 bardzo delikatny diacetyl - jednak na poziomie tak niskim, 偶e mi nie przeszkadza. Ca艂o艣膰 jest bardzo przyjemna, intensywna i chyba tylko brakuje mi tutaj cytrus贸w w aromacie.

Smakowo mamy s艂odkie, pe艂ne piwo ze spor膮, kr贸tk膮 i przyjemn膮 goryczk膮. Pojawia si臋 lekki alkohol, kt贸ry objawia si臋 g艂贸wnie grzaniem w prze艂yku. Dominuj膮 tutaj nuty chmielowe, owoc贸w tropikalnych i 偶ywiczne. Jest spora podbudowa s艂odowa i ca艂kiem niez艂a jak na tak膮 moc pijalno艣膰.

Podsumowuj膮c, kolejne 艣wietne piwo od Solipiwko. Browar wyrasta na jednego z moich faworyt贸w w rodzimym crafcie. Polecam!

Ocena ko艅cowa: 8,5/10

niedziela, 27 grudnia 2015

Setka, Tu By艂em

1 komentarze

Alkohol: 6,3%
Ekstrakt: 15%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 9 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Setka to pub, kt贸ry w du偶ym stopniu ukszta艂towa艂 moje piwne upodobania. Sp臋dzi艂em tam zdecydowanie najwi臋cej czasu ze wszystkich pub贸w z craftem (zaczynaj膮c jeszcze, gdy pub mie艣ci艂 si臋 na Szyma艅skiego, a pierwsze polskie AIPA, tj. Atak Chmielu mo偶na by艂o napi膰 si臋 tylko z butelki). Do tej pory 偶aden inny pozna艅ski pub nie dor贸wna艂 Setce i gdy tylko jestem w Poznaniu zawsze wracam tam z niek艂aman膮 przyjemno艣ci膮. Dlatego bardzo ucieszy艂a mnie jaki艣 czas temu informacja, 偶e ch艂opaki z Setki rozpoczynaj膮 kontraktowe warzenie pod szyldem Setki. Zdecydowanie najbardziej liczy艂em na Gose z limonk膮, kt贸rego nie uda艂o mi si臋 spr贸bowa膰 ani na festiwalu w Warszawie, ani w Poznaniu (w og贸le jako艣 nie po drodze by艂o mi z piwami Setki na obu festiwalach). Ale jako pierwsze pod lup臋 trafia East Coast IPA, czyli piwo ciemniejsze, bardziej s艂odowe (ni偶 West Coast IPA), ale ci膮gle mocno chmielowe i ci膮gle nie karmelowe (to nie jest American Amber/Brown Ale).

Po przyd艂ugim wst臋pie wr贸膰my do samej recenzji. Po przelaniu do pokala otrzymujemy g艂臋boko z艂oty, wpadaj膮cy ju偶 nawet dosy膰 mocno w bursztyn trunek. Wygl膮da 艣wietnie. Piana jest 艣rednio obfita, szybko opada do ko偶ucha, ale p贸藕niej utrzymuje si臋 dosy膰 d艂ugo. Szkoda, 偶e nie oblepia 艣cianek. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej, pasuje, ale nie zaszkodzi艂oby wy偶sze.

Przy pierwszym pow膮chaniu pojawia si臋 spore skonfundowanie - sk膮d tutaj u licha tyle diacetylu? Jest od groma nut toffi. Dalej nie jest lepiej, mamy karmel, sporo landrynek i s艂odkich nut, a aromaty chmielowe (g艂贸wnie 偶ywiczne) graj膮 drugie skrzypce. Og贸lnie nie jest dobrze.

W smaku nie jest lepiej, ci膮gle dominuje diacetyl, karmel i nuty landrynkowe. Piwo jest p贸艂pe艂ne z 艣redniej wielko艣ci, kr贸tk膮 i bardzo przyjemn膮 goryczk膮 (i jest to chyba jedyny pozytywny element piwa). Chmielu jest troch臋, g艂贸wnie pod postaci膮 偶ywiczn膮, a po ogrzaniu pojawia si臋 niewielka nuta alkoholowa. Mimo, 偶e nie jestem jakim艣 wielkim "alergikiem" na diacetyl, to tutaj po prostu m臋czy.

Podsumowuj膮c, zdecydowanie nieudane piwo. Brakuje chmielu w aromacie i smaku, diacetyl m臋czy, u偶yto za du偶o s艂odu karmelowego (imho) i tylko goryczka si臋 broni (jest dok艂adnie w punkt). Mam nadziej臋, 偶e to wtopa m艂odzie艅czej warki i browar Setka nie zaskoczy mnie tak negatywnie kolejnymi piwami.

Ocena ko艅cowa: 6/10

poniedzia艂ek, 21 grudnia 2015

Pinta, Modern Drinking

0 komentarze

Alkohol: 6,4%
Ekstrakt: 15,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [8/10]

Cena: 7,90 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: West Coast IPA od Pinty. Po przelaniu do pokala otrzymujemy jasnoz艂oty (ja艣niejszy ni偶 na fotce), opalizuj膮cy trunek. Piana 艣rednio trwa艂a, lekko oblepiaj膮ca i szybko opadaj膮ca do ko偶ucha. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej.

W zapachu dominuje aromat chmielu Mosaic. S膮 nuty korzenne i sosnowe, pojawia si臋 troch臋 s艂odkich aromat贸w i lekko cebulowa nuta. Ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, ale ca艂kiem przyjemna (o dziwo, bo nie jestem wielkim fanem tego chmielu).

W smaku mamy p贸艂 wytrawny charakter z bardzo przyjemn膮 baz膮 biszkoptowo-s艂odow膮, 艣redniej wielko艣ci goryczk臋 i ekstremaln膮 pijalno艣膰. Dominuje tutaj chmiel, grejpfrut, nuty korzenne i lekka cebula. Ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, ale posmak, kt贸ry pozostaje po ka偶dym 艂yku jest dos艂ownie idealny.

Podsumowuj膮c, nie jestem (a raczej nie by艂em) jakim艣 fanem chmielu Mosaic, ale Pinta pokazuje, 偶e nawet wtedy mo偶na uwarzy膰 IPA, kt贸re mnie urzeknie. Zdecydowanie polecam.

Ocena ko艅cowa: 8,5/10

niedziela, 20 grudnia 2015

Doctor Brew, Little Molly

0 komentarze

Alkohol: 5%
Ekstrakt: 12%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [6/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 7,90 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Molly IPA, czyli starszy i mocniejszy brat Little Molly zrobi艂 na mnie swego czasu bardzo pozytywne wra偶enie, dlatego zdecydowanie ucieszy艂em si臋 jak zobaczy艂em w lod贸wce sklepu wersj臋 "little".

Po przelaniu do szklanki otrzymujemy s艂omkowy, m臋tny trunek (przyda艂oby si臋 popracowa膰 nad klarowno艣ci膮). Piana jest 艣rednio obfita, ale szybko opada do niewielkiej obr臋czy i nie oblepia. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci - mog艂oby by膰 wy偶sze.

W zapachu dominuje zdecydowanie aromat chmielowy. Mamy tutaj nuty 艣wierkowe, grejpfrutowe, bia艂ych owoc贸w i lekko korzenne. Zdecydowanie pierwsze skrzypce gra tutaj chmiel Mosaic. Pojawia si臋 te偶 przyjemna biszkoptowa nuta s艂odowa. Ca艂o艣膰 pachnie 艣rednio intensywnie, ale bardzo przyjemnie.

W smaku zdecydowanie wytrawny charakter z 艣redniej wielko艣ci goryczk膮, kt贸ra pasuje tutaj idealnie, jest kr贸tka i bardzo przyjemna. Z jednej strony mamy posmak biszkopt贸w a nawet ry偶u, z drugiej sporo chmielu, sosny, bia艂ych owoc贸w i grejpfruta. Piwo jest bardzo przyjemne i jedyne czego m贸g艂bym chcie膰 wi臋cej to owoc贸w tropikalnych i mo偶e troch臋 wi臋kszej intensywno艣ci.

Podsumowuj膮c, odrobin臋 s艂abszy od mocniejszego brata, ale nadal bardzo dobre piwo. A Doctor Brew pokazuje, 偶e w warzeniu jasnych, mocno chmielowych ale stali si臋 ekspertami (to, 偶e inne style nie zawsze wychodz膮 jest inn膮 histori膮).

Ocena ko艅cowa: 8/10

czwartek, 17 grudnia 2015

AleBrowar & BrauKunstKeller, Herr Axolotl

0 komentarze

Alkohol: 5,2%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [6/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 12 z艂 / 0,33 l [Raj Piwosza]

Uwagi: American Pale Ale z AleBrowaru w kooperacji z niemieckim rzemie艣lnikiem, tj. browarem BrauKunstKeller. Po przelaniu do pokala otrzymujemy s艂omkowy, m臋tny trunek. Piana jest 艣rednio trwa艂a, 艣rednio obfita i 艂adnie oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na poziomie troch臋 poni偶ej 艣redniej - do stylu pasuje ca艂kiem nie藕le.

W zapachu z jednej strony jest chmielowo, dominuj膮 cytrusy i siarka, ale z drugiej jest niezbyt intensywnie i dosy膰 p艂asko. Poza tym pojawia si臋 nuta siarkowa (taka czysta, zapa艂czana).

W smaku mamy wytrawne piwo z 艣redniej wielko艣ci, niezbyt przyjemn膮, 艣ci膮gaj膮c膮 goryczk膮. Jest lekka podbudowa biszkoptowa, a poza tym nuty chmielowe, g艂贸wnie tytoniowe i ziemiste (niezbyt przyjemne), a w zdecydowanie mniejszym stopniu cytrusowe, sosnowe i trawiaste. Pojawia si臋 te偶 utlenienie (mi贸d i granulat herbaty). Piwo nie powala pijalno艣ci膮 i raczej nie zach臋ca do kolejnych 艂yk贸w.

Podsumowuj膮c, kolejne piwo w kooperacji z zagranicznym browarem i kolejne, kt贸re nie powala. Nie ma w tym piwie nic za co mo偶na by pochwali膰, a przy okazji cena jest wy偶sza ni偶 typowych, rodzimych APA bez kooperacji.

Ocena ko艅cowa: 6/10

艣roda, 16 grudnia 2015

Profesja, Smolarz

0 komentarze

Alkohol: 5,7%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 8,99 z艂 / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: American Stout z browaru Profesja. Po przelaniu do pokala otrzymujemy czarny trunek, kt贸ry nawet pod 艣wiat艂em pozostaje takowym. Piana w kolorze cappuccino jest ma艂a, dziurawa, szybko opada i nie oblepia 艣cianek - prezentuje si臋 po prostu s艂abo. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci, powiedzmy, 偶e w stylu, ale mog艂oby by膰 odrobin臋 wy偶sze.

W zapachu dominuj膮 nuty kawowe i mlecznej czekolady. Ten aromat mleczny wchodzi nawet w lekki diacetyl. Do tego dochodzi delikatny karmel i palono艣膰. Aromat贸w chmielowych jest jak na lekarstwo (g艂贸wnie pod postaci膮 偶ywiczn膮). Og贸lnie nie jest 藕le, ale brakuje chmielu i og贸lnie intensywno艣ci w ca艂o艣ci.

W smaku mamy wytrawne, mocno palone z delikatn膮 kwaskowato艣ci膮 piwo. Jest tutaj czekolada i kawa, jest troch臋 nut chmielowych, 偶ywicznych i sosnowych. Goryczka na poziomie niskim w kierunku 艣redniego (troch臋 ma艂o jak na American Stout). Po ogrzaniu pojawia si臋 nie do ko艅ca przyjemna nuta rozpuszczalnika. Og贸lnie piwo nie jest z艂e, ale nie jest te偶 wybitne, na dodatek ca艂o艣膰 nie powala intensywno艣ci膮. Og贸lnie ma艂o si臋 dzieje.

Podsumowuj膮c, piwo ma troch臋 wad, a dodatkowo jest mocno grzeczne. Na rynku s膮 lepsze przedstawiciele tego stylu.

Ocena ko艅cowa: 7/10

niedziela, 13 grudnia 2015

Red Roeselare Ale Cieszy艅skie

0 komentarze

Alkohol: 7,5%
Ekstrakt: 17%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 6,90 z艂 / 0,33 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Flanders Red Ale, czyli tegoroczny Grand Champion. Po przelaniu do pokala otrzymujemy ciemno rubinowy, klarowny trunek. Piana jest ma艂a, be偶owa, szybko opada do obr臋czy i nie oblepia 艣cianek. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niemal偶e zerowym poziomie. Niby w stylu si臋 mie艣ci, ale mog艂oby by膰 troch臋 wy偶sze.

W zapachu dominuj膮 nuty typowe dla Belgii. S膮 aromaty winne, fenolowe, jest troch臋 ciemnych owoc贸w. Ca艂o艣膰 jest niezbyt intensywna i zdecydowanie brakuje mi tutaj kwa艣nych nut. Ci臋偶ko znale藕膰 jakie艣 wady sensoryczne, ale ma艂o tutaj Flandersa.

W smaku jest ju偶 zdecydowanie lepiej. Piwo jest na pewno kwa艣ne, ale w bardzo czysty spos贸b - nie ma co tutaj si臋 doszukiwa膰 jakiej艣 dziko艣ci czy funky nut. Ca艂o艣膰 jest wytrawna w kierunku p贸艂wytrawnym. Goryczka na niskim poziomie intensywno艣ci. Zn贸w mamy belgijski charakter, nuty ciemnych owoc贸w, winne, fenolowe. Alkohol jest lekko wyczuwalny, ale g艂贸wnie w postaci niewielkiego grzania w prze艂yku. Ca艂o艣膰 pomimo 7,5% alkoholu jest ca艂kiem pijalne i rze艣kie (g艂贸wnie dzi臋ki przyjemnej kwa艣no艣ci).

Podsumowuj膮c, piwo pachnie przeci臋tnie i ma艂o stylowo. Za to w smaku mimo, 偶e jest mocno grzeczne to ca艂kiem spora kwa艣no艣膰 robi robot臋 (jak mawia klasyk). Po piwach z Cieszyna nie spodziewam si臋 ekstremalnych dozna艅, a gdyby ten Flanders pozosta艂 na d艂u偶ej w ofercie nie mia艂bym z tym 偶adnego problemu.

Ocena ko艅cowa: 7,5/10

sobota, 12 grudnia 2015

Argus, Porter Czarny

2 komentarze

Alkohol: 7,9%
Ekstrakt: 18,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 2,99 z艂 / 0,5 l [Lidl]

Uwagi: Porter ba艂tycki warzony przez Ambera dla Lidla, czyli zapewne Grand Imperial Porter z inn膮 etykiet膮 (nawet ekstrakt pocz膮tkowy si臋 zgadza). Po przelaniu do szklanki otrzymujemy ciemno rubinowy, niemal偶e czarny trunek. Piana w kolorze be偶owym jest 艣rednio obfita, ale szybko opada do obr臋czy i nie oblepia 艣cianek pokala. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim, typowym dla stylu poziomie - nie ma si臋 czego czepia膰 w tym aspekcie.

W zapachu dominuj膮 nuty czekoladowe, karmelowe i s艂odkie. Do tego dochodzi aromat lukrecji, suszonych owoc贸w le艣nych, troch臋 艣liwki i wi艣ni w czekoladzie, a nawet odrobina przyprawowa w stylu piw 艣wi膮tecznych (ale jest to naprawd臋 odrobina). Og贸lnie ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, ale ca艂kiem przyjemna w odbiorze. Alkohol jest 艣wietnie ukryty i w zasadzie nie ma si臋 tutaj do czego przyczepi膰. Wiadomo, 偶e nie ma tutaj takiej ferii aromat贸w jak w imperialnym porterze lub RIS maj膮cym 25 stopni Plato, ale i tak jest dobrze.

W smaku p贸艂 pe艂ne, nawet w kierunku przeci臋tnego cia艂a. Jest po prostu pusto jak na portera i brakuje tutaj ewidentnie pe艂ni. Goryczka na niskim, ale wyczuwalnym poziomie. Mamy tutaj czekolad臋, orzechy i sporo kawy zbo偶owej (co akurat do mnie nie trafia w piwach). Do tego dochodzi aromat owocowy (owoce le艣ne, 艣liwka, wi艣nia), troch臋 karmelu i lukrecji. Na plus na pewno 艣wietnie ukryty alkohol, ale troch臋 za ma艂o, 偶eby uzna膰 Argusa za 艣wietnego portera.

Podsumowuj膮c, piwo lepiej pachnie ni偶 smakuje. W smaku niestety wychodzi ma艂y ekstrakt. Pi艂em troch臋 18-tek i ta jest chyba najbardziej wodnista. Troch臋 inaczej r贸wnie偶 zapami臋ta艂em Grand Imperial Portera (ale od dawna ju偶 go nie pi艂em, mo偶e zmieniali co艣 w recepturze), mo偶e to jednak 2 r贸偶ne piwa? Czy warto kupi膰 Argusa? Je艣li mieszka si臋 w ma艂ym mie艣cie z brakiem dost臋pu do innych porter贸w pewnie tak, ale z drugiej strony zapewne nawet wtedy pozostaje lepszy 呕ywiec Porter.

Ocena ko艅cowa: 7-/10

艣roda, 9 grudnia 2015

Pozna艅skie Targi Piwne 2015 - recenzje pitych piw - cz臋艣膰 2/2

0 komentarze
Druga i ostatnia porcja piw pitych podczas PTP. Tym razem 3 propozycje i 3x IPA, chocia偶 jedno w wersji "Session" a jeszcze bardziej w wersji po prostu APA.
Zapraszam do czytania.

Kraftwerk, Nightjar



Alkohol: 15%
Ekstrakt: 6,2%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [6/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 5 z艂 / 0,1 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: India Pale Ale z dodatkiem trawy cytrynowej. Otrzymane piwo jest z艂ote w kierunku rdzawym, mocno m臋tne, przez co nie prezentuje si臋 zbyt okazale (niemal jak g臋stwa). Piana mizerna, nie oblepia i wygl膮da po prostu s艂abo. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na poziomie troch臋 poni偶ej 艣redniego - pasuje do stylu.

W zapachu dominuje aromat chmielowy, g艂贸wnie cytrusowy (pomara艅cze) oraz nuty bia艂ych owoc贸w (liczi). Ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, ale ca艂kiem nie藕le przyjemna. Nie ma tutaj 偶adnych element贸w "wow", ale te偶 ci臋偶ko si臋 do czego艣 przyczepi膰.

W smaku mamy p贸艂pe艂ny, lekko s艂odki charakter z 艣redniej wielko艣ci goryczk膮. Goryczka mog艂aby by膰 wi臋ksza, a piwo bardziej wytrawne. Aromat chmielowy nie jest zbytnio intensywny, objawiaj膮cy si臋 nutami bia艂ych owoc贸w i cytrus贸w. Niby jest ok, ale czu膰, 偶e czego艣 brakuje.

Og贸lnie piwo jest "ok". Tylko czy "ok" to wystarczaj膮ca jak na IPA?

Ocena ko艅cowa: 7,5/10


Brokreacja, The Alchemist



Alkohol: 6,4%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 7 z艂 / 0,3 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Kolejne IPA, tym razem z Brokreacji. Piwo w kolorze z艂otym, opalizuj膮ce. Piana jest g臋sta, kremowa, spora, 艂adnie oblepia 艣cianki i trwa艂a. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie, mog艂oby by膰 troch臋 wy偶sze.

W zapachu dominuj膮 nuty chmielowe, sosnowe i cytrusowe. Ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, pojawia si臋 te偶 lekki alkohol (ale nie przeszkadza). Piwo pachnie przyjemnie, ale nie wybitnie.

W smaku mamy p贸艂pe艂ny charakter i 艣redni膮 goryczk臋, kt贸re ca艂kiem nie藕le si臋 balansuj膮. Jest podbudowa s艂odowo-biszkoptowa i nuty chmielowe (sosna, cytrusy, grejpfrut, aromaty kwiatowe), oraz ponownie lekko alkoholowa nuta. Ca艂o艣膰 jest ca艂kiem przyjemna, ale po raz kolejny jest to IPA, w kt贸rej brakuje mi czego艣 co mnie powali.

Ocena ko艅cowa: 8-/10


Pracownia Piwa, Krakowski Spleen



Alkohol: 4,6%
Ekstrakt: 11%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 5 z艂 / 0,1 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Wg Pracowni Piwa Session IPA, wg mnie po prostu American Pale Ale. Cz臋sto s艂ysz臋, 偶e takie piwa nadaj膮 si臋 tylko na letnie miesi膮ce. Nie do ko艅ca si臋 z tym zgadzam, bo tak jak dobry pils jest dobry w ka偶dym miesi膮cu tak dobre, lekkie APA czy nawet Grodziskie te偶 s膮 dobre w ka偶dym miesi膮cu.

Wracaj膮c do samej recenzji, piwo jest z艂ote, lekko opalizuj膮ce. Piana mizerna, szybko opada i nie oblepia 艣cianek szklanki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla troch臋 poni偶ej 艣redniej, mog艂oby by膰 wy偶sze odrobin臋.

W zapachu czu膰 sporo utlenienia (czy偶by jaki艣 stary keg si臋 uchowa艂?) w kierunku bardziej granulowanej herbaty, mniej mokrego kartonu. Do tego dochodzi troch臋 aromat贸w chmielowych, 偶ywicznych. Ca艂o艣膰 pachnie bardzo przeci臋tnie, na pewno poni偶ej oczekiwa艅 wobec tego browaru.

W smaku mamy piwo wytrawne, z 艣redniej wielko艣ci goryczk膮. W tym aspekcie jest ca艂kiem ok, ale zn贸w pojawia si臋 herbaciano-kartonowe utlenienie. Jest te偶 sporo trawiastej nuty chmielowej, a nawet bardziej takiej 艂odygowej (jakby gry藕膰 艣wie偶膮, m艂od膮 艂odyg臋 drzewa). Nie do ko艅ca mi to odpowiada. Na tym cierpi te偶 sama pijalno艣膰 piwa.

Podsumowuj膮c, zdecydowanie zaw贸d spod r膮k browaru, kt贸ry ci膮gle uwa偶am za najlepszy w kraju. Mam nadziej臋, 偶e to jednorazowa wpadka.

Ocena ko艅cowa: 6,5/10

wtorek, 8 grudnia 2015

Pozna艅skie Targi Piwne 2015 - recenzje pitych piw - cz臋艣膰 1/2

0 komentarze
Na festiwalu w Poznaniu by艂em wieczorem w pi膮tek i w sobot臋 w godzinach popo艂udniowych. W pi膮tek by艂em dosy膰 kr贸tko, a w sobot臋 pojawi艂em si臋 po s臋dziowaniu w konkursie piw domowych (15 RIS贸w) - dlatego tym razem tylko 7 recenzji podczas PTP - dzisiaj 4, w kolejnej cz臋艣ci 3.
W tej paczce 2 piwa z Sza艂piw, Black IPA z Browaru Stu Most贸w i 偶ytnie IPA z nowej inicjatywy Deer Bear. Zapraszam do czytania.

Sza艂piw, Fest Buba



Alkohol: 11%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 9 z艂 / 0,3 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Festiwalowa, wzmocniona wersja Quadrupla z Sza艂piw. Wersji podstawowej nie pi艂em, za stylem nie przepadam, ale 11% z polskiego browaru zawsze dzia艂a na wyobra藕nie :)

Piwo w kolorze ciemnej wi艣ni, z pian膮 w kolorze be偶owym, g臋st膮, kremow膮, trwa艂膮 i 艂adnie oblepiaj膮c膮 艣cianki. Niech mi tylko kto艣 powie, 偶e nie mo偶na uwarzy膰 mocnego piwa z dobr膮 pian膮... ;) Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niezbyt wysokim poziomie, nie do ko艅ca w stylu, ale mi nie przeszkadza.

W zapachu dominuj膮 nuty estrowe, s艂odkie, je偶ynowe, suszonych 艣liwek i wi艣ni. Pojawia si臋 lekki alkohol, ale nie jest m臋cz膮cy. Piwo pachnie bardzo intensywnie i ca艂kiem przyjemnie. Troch臋 ma艂o tutaj fenoli jak na belgijski styl, ale zn贸w jak dla mnie nie jest to problem.

W smaku mamy s艂odkie, g臋ste piwo z nie藕le ukrytym alkoholem i niedu偶膮 goryczk膮 chmielow膮. Smakuje podobnie jak pachnie, czyli dominuj膮 owoce (owoce le艣ne, suszone), pojawia si臋 te偶 troch臋 gumy balonowej. Zn贸w jest ma艂o fenoli, a po ogrzaniu gdzie艣 tam w oddali ko艂acze si臋 lekko piwniczna nuta (czy偶by anizol?). Piwo jest zdecydowanie degustacyjne i pomimo tego, 偶e nie jest to do ko艅ca m贸j styl to pije je si臋 ca艂kiem przyjemnie.

Podsumowuj膮c, browarowi coraz bli偶ej do poziomu belgijskiego je艣li chodzi o style belgijskie - i to chyba najwi臋ksza rekomendacja dla tego piwa i samego browaru.

Ocena ko艅cowa: 8/10


Browar Stu Most贸w, Salamander Black IPA



Alkohol: 6,8%
Ekstrakt: 15,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 9 z艂 / 0,3 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Piwo w kolorze ciemnobrunatnym z mizern膮, lekko oblepiaj膮c膮 pian膮. Wysycenie na niskim poziomie intensywno艣ci, niemal jak w jakim艣 FES lub RIS.

W zapachu typowo dla stylu, jest nuta pra偶onego s艂onecznika, s膮 aromaty chmielowe, g艂贸wnie sosnowe. Na plus, 偶e ma艂o s艂odowych, ciemnych nut. Jednak problemem jest niezbyt imponuj膮ca intensywno艣膰 aromatu. Piwo pachnie dobrze, ale do najlepszych brakuje troch臋 (mo偶e troch臋 wi臋cej cytrus贸w lub owoc贸w tropikalnych i oczywi艣cie intensywno艣ci).

W smaku od pocz膮tku uderza ostra, t臋pa i 艣ci膮gaj膮ca goryczka, kt贸ra w po艂膮czeniu z wytrawnym i dosy膰 p艂askim charakterem piwa powoduje, 偶e ca艂o艣膰 jest po prostu niezbyt przyjemna i ma艂o pijalna. Niby jest 偶ywiczno-chmielowy aromat, niby nie ma za du偶o s艂odowych nut (czyli tak jak by膰 powinno w BIPA -w ko艅cu to nie stout), ale po prostu pijalno艣膰 zabija goryczka. Szkoda wielka.

Podsumowuj膮c, browar ewidentnie musi popracowa膰 nad jako艣ci膮 goryczki. Doda艂bym do tego intensywno艣膰 aromatu. Wtedy mo偶e by膰 to porz膮dne Black IPA, na ten moment piwo raczej nie warte kupna (jest sporo lepszych na rodzimym rynku).

Ocena ko艅cowa: 6,5/10


Sza艂piw, Vaccinum Corymbosum Sagax



Alkohol: 5,8%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 9 z艂 / 0,3 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Na festiwalu w Poznaniu poza czw贸rk膮 kwas贸w znanych z Warszawy pojawi艂y si臋 3 nowe, ale pod艂膮czane by艂y chyba w jakich艣 losowych godzinach bo uda艂o mi si臋 spr贸bowa膰 wy艂膮cznie wersji bor贸wkowej.

Piwo w kolorze wi艣niowym, klarowne i bardzo 艂adnie si臋 prezentuj膮ce. Z pian膮 jest ju偶 gorzej, jest lekko r贸偶owa, mizerna, nie oblepia i szybko opada do niewielkiego ko偶ucha. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuje nuta owocowa (jagodowa), a kwach jest gdzie艣 tam w oddali bardzo lekko wyczuwalny. Na plus, 偶e sam aromat owocowy jest ca艂kiem nie藕le przyjemny i nie daje sztuczno艣ci膮. Szkoda tylko, 偶e tak ma艂o tutaj wild i funky w tym piwie.

W smaku te偶 dominuje jagoda, do tego pojawia si臋 troch臋 gumy balonowej i sporo kwa艣no艣ci. Kwa艣no艣膰 ta nadaje 艣wietnej rze艣ko艣ci dzi臋ki czemu chce si臋 bra膰 艂yk za 艂ykiem. Ca艂o艣膰 jest zdecydowanie od艣wie偶aj膮ca i przyjemna.

Podsumowuj膮c, jedno z lepszych piw z tej grupy, szkoda tylko, 偶e brakuje tutaj dziko艣ci.

Ocena ko艅cowa: 7,5/10


Deer Bear, Deer Beard



Alkohol: 6,5%
Ekstrakt: 15%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 5 z艂 / 0,1 l [Pozna艅skie Targi Piwne]

Uwagi: Rye IPA z dodatkiem sosny i sk贸rki pomara艅czy. Z piwami 偶ytnimi, kt贸re nie s膮 klasycznymi Roggenbierami mam ten problem, 偶e dodatek tego zbo偶a rzadko daje jakiekolwiek odczuwalne w艂a艣ciwo艣ci (kt贸re mo偶na nazwa膰 i dok艂adnie przypisa膰 udzia艂owi 偶yta). Podobnie jest z r贸偶nymi dodatkami w piwach typu IPA - ci臋偶ko stwierdzi膰, czy s膮 wynikiem dzia艂ania chmielu czy przyprawy. A jak jeszcze do IPA, kt贸re cz臋sto pachn膮 sosn膮 i cytrusami chce si臋 doda膰 sosn臋 i sk贸rk臋 pomara艅czy to ju偶 w og贸le nie b臋dzie wiadomo czy to droga na skr贸ty bo nie potrafi si臋 efektu uzyska膰 wy艂膮cznie dzi臋ki chmielowi, czy dodatki nie wnosz膮 偶adnych nowych element贸w do piwa.

Po takim przyd艂ugim wst臋pie wr贸膰my do recenzji. Piwo w kolorze z艂otym, opalizuj膮ce. Piana mizerna, nie oblepia 艣cianek (no mo偶e bardzo minimalnie) i szybko opada. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej.

W zapachu dominuje korzenno-cebulowa nuta, kt贸ra na my艣l przywodzi mi miks chmiel贸w Mosaic i Sorachi Ace. Nie jest to zbyt przyjemna i intensywna nuta. Brakuje mi te偶 pomara艅czy i sosny o kt贸rej wspomina etykieta/medalion piwa.

W smaku mamy p贸艂wytrawny w kierunku p贸艂pe艂nego charakter ze spor膮 i bardzo przyjemn膮 goryczk膮. Mamy podbudow臋 s艂odowo-biszkoptow膮 i aromaty chmielowe. Z jednej strony korzenno-cebulowe, z drugiej troch臋 sosny i troch臋 cytrus贸w. Ci臋偶ko tylko powiedzie膰 czy wynikaj膮 z chmielu czy z dodatk贸w, kt贸re zosta艂y u偶yte. 呕yta oczywi艣cie nie czu膰.

Podsumowuj膮c, piwo na pewno lepiej smakuje ni偶 pachnie, g艂贸wnie z uwagi na 艣wietn膮 goryczk臋 i pijalno艣膰. Warto jednak nad nim jeszcze popracowa膰.

Ocena ko艅cowa: 7,5/10

niedziela, 6 grudnia 2015

Przegl膮d craftu 5

0 komentarze
Kolejna porcja craftowych recenzji. Zn贸w wy艂膮cznie polskie piwa, ale poziom tym razem nie powala. Z ca艂ej czw贸rki tylko jedno piwo by艂o na tyle dobre, 偶e ch臋tnie bym do niego powr贸ci艂. C贸偶, nie zawsze trafi si臋 w same hity podczas "艣lepych strza艂贸w" przy tablicy z piwami w pubie.
Zapraszam do recenzji.

Artezan, Ostatni Projekt



Alkohol: 6,5%
Ekstrakt: 15,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: Ostatni projekt z Artezana czyli ostatnie piwo z serii "Projekt #" i ostatnie piwo uwarzone w starym browarze w Natolinie. Jest to Rye Porter z dodatkiem p艂atk贸w d臋bowych (z beczki po bourbonie). Otrzymane piwo jest ciemnobrunatne, z ma艂膮 i szybko opadaj膮c膮 do ko偶ucha pian膮. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie, w tym stylu jak najbardziej pasuje.

W zapachu dominuj膮 nuty kawowe i gorzkiej czekolady, a do tego dochodzi troch臋 orzech贸w i bardzo niewiele karmelu. Ca艂o艣膰 jest 艣rednio intensywna, ale bardzo przyjemna - ci臋偶ko si臋 do czegokolwiek przyczepi膰. Chyba ewentualnie do tego, 偶e troch臋 ma艂o si臋 tutaj dzieje, jest bardzo grzecznie i ci臋偶ko doszuka膰 si臋 aromat贸w, kt贸re powinny wnie艣膰 p艂atki d臋bowe.

W smaku jest bardzo podobnie, jest kawa, jest gorzka czekolada, jest lekka palono艣膰, troch臋 orzecha i zn贸w brakuje nut wanilii lub whisky, kt贸rych spodziewa艂bym si臋 po d臋bowych p艂atkach z beczki po bourbonie. Piwo jest p贸艂wytrawne, lekko kwaskowate, z niedu偶膮 goryczk膮, ale 艣wietnie zbalansowane i pijalne.

Podsumowuj膮c, udane piwo, ale 偶yto i p艂atki d臋bowe niewiele wnosz膮. Troch臋 wszystko jest za grzeczne, ale z drugiej strony chcia艂bym, 偶eby tak smakowa艂o ka偶de "grzeczne piwo" :)

Ocena ko艅cowa: 8-/10


Spirifer, The Box



Alkohol: 6,9%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [5/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: West Coast IPA, czyli spodziewam si臋 jasnego, wytrawnego i mocno chmielowego ejla. Kolor rzeczywi艣cie jest z艂oty, ja艣niejszy ni偶 w typowym IPA, do tego piwo jest opalizuj膮ce. Piana 艣rednia, ale ca艂kiem trwa艂a, nie oblepia jednak 艣cianek szklanki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej, do IPA maj膮cego prawie 7% alkoholu pasuje.

W zapachu mamy nut臋 s艂odow膮, lekk膮 mokr膮 szmatk臋 i co艣 bli偶ej nieokre艣lonego, niezbyt przyjemnego, co mog艂oby 艣wiadczy膰 o lekkim zepsuciu. Zdecydowanie brakuje mi tutaj aromatu chmielowego, co艣 tam niby ko艂acze w oddali, ale to mia艂a by膰 IPA. S艂abo w tym aspekcie.

Smakowo wcale nie jest du偶o lepiej, piwo ma pomimo podanych parametr贸w p贸艂 pe艂ny charakter (brakuje mi troch臋 wi臋kszej wytrawno艣ci). Goryczka jest 艣rednia w kierunku niskiej. Tutaj na szcz臋艣cie pojawia si臋 ju偶 troch臋 nut chmielowych, g艂贸wnie bia艂ych owoc贸w  i sosnowych. Jednak jako艣 ca艂o艣膰 nie wsp贸艂gra ze sob膮 i piwo jest po prostu ma艂o przyjemne.

Podsumowuj膮c, zdecydowanie nieudane West Coast IPA, powiem wi臋cej - po prostu niezbyt udane piwo.

Ocena ko艅cowa: 6-/10


Pinta, Maibock Grand Prix



Alkohol: 6%
Ekstrakt: 15,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [5/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: Zwyci臋zca 3 edycji Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, a raczej receptura zwyci臋skiego piwa przystosowana do uwarzenia przy pomocy ch艂opak贸w z Pinty w Browarze na Jurze. Fanem ko藕lak贸w nie jestem (o ile nie jest to ko藕lak w臋dzony), dlatego zbytnio si臋 nie napala艂em na piwo i nawet podczas jesiennej edycji WFP nie chcia艂o mi si臋 go spr贸bowa膰. W ko艅cu jednak trafi艂em w pubie na tak膮 list臋 piw na kranie, 偶e w ko艅cu si臋 zdecydowa艂em.

Otrzymane piwo jest z艂ote, klarowne. Piana 艣rednio obfita, 艣rednio trwa艂a i 艂adnie oblepiaj膮ca 艣cianki. Za to plus (jak si臋 cz艂owiek g艂贸wnie obraca w艣r贸d piw g贸rnej fermentacji to p贸藕niej porz膮dna piana z lagera robi wra偶enie ;)). Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim (troch臋 za niskim jak dla mnie) poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuj膮 nuty s艂odowo-zbo偶owe, gdzie艣 tam w oddali lekko chmielowy (g艂贸wnie kwiatowy) aromat ko艂acze. I to w zasadzie tyle. Jest ma艂o intensywnie, na plus chyba wy艂膮cznie to, 偶e nie ma tutaj wi臋kszych wad sensorycznych.

Smakowo piwo jest s艂odkie i przez to md艂e (goryczka na niskim poziomie, niemal jak w koncernowych lagerach). Zn贸w dominuje s艂odowo艣膰 i niezbyt przyjemna nuta zbo偶owa. Chmiel w bardzo ma艂ej ilo艣ci, g艂贸wnie kwiatowej, do tego dochodzi metaliczno艣膰, niewielka, ale wyczuwalna. Ale najwi臋kszym problemem piwa zn贸w jest to, 偶e nic si臋 tutaj nie dzieje.

Podsumowuj膮c, cz臋sto obrywa si臋 koncernowym lagerom, 偶e s膮 md艂e i nic si臋 w nich nie dzieje. Maibock to taki styl, w kt贸rym nawet 艣wietne trzymanie si臋 wytycznych stylu oraz brak jakichkolwiek wad sensorycznych (a tutaj nawet tego zabrak艂o) nie potrafi prze艂ama膰 kr膮偶膮cych ci膮gle my艣li "nuuuuda".

Ocena ko艅cowa: 5,5/10


Piwne Podziemie, Summer Freakout



Alkohol: 5,2%
Ekstrakt: 12,9%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [6/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [5/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: American Wheat z browaru Piwne Podziemie. Otrzymane piwo jest s艂omkowe, dosy膰 m臋tne. Piana 艣rednio obfita, ale trwa艂a, g臋sta i lekko oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie. Dla tego stylu mog艂oby by膰 wy偶sze (mo偶e nie od razu na poziomie weizena lub witbiera, ale i tak nada艂oby piwu rze艣ko艣ci).

W zapachu dominuj膮 przyjemne i intensywne aromaty chmielowe, cytrusowe (z dominacj膮 pomara艅czy) i lekko perfumowe. Ca艂o艣膰 jest bardzo przyjemna i pachnie dok艂adnie tak jak powinny pachnie膰 piwa w tym stylu.

O ile do zapachu nie mo偶na si臋 przyczepi膰, tak smakowo jest zgo艂a inaczej. Tutaj mimo, 偶e mamy aromaty chmielowe (cytrusy, pomara艅cze, nawet bardziej ciastko pomara艅czowe, winogrono), to s膮 one przykrywane przez bardzo nieprzyjemny, mocny aromat li艣ci czarnej porzeczki, kt贸rego innym deskryptorem jest koci mocz (kota nigdy nie mia艂em, wi臋c ja czuj臋 li艣cie czarnej porzeczki, ale nawet wtedy jest to bardzo nieprzyjemna nuta). Piwo jest przez to po prostu m臋cz膮ce, a szkoda, bo zapach zapowiada艂 o wiele wi臋cej.

Podsumowuj膮c, o ile browar nie wyeliminuje tego aromatu nie ma sensu si臋ga膰 po piwo. Ale jest potencja艂, wi臋c mam nadziej臋, 偶e wada zostanie wyeliminowana.

Ocena ko艅cowa: 6/10

czwartek, 3 grudnia 2015

Pinta, Niedobity

0 komentarze

Alkohol: 9%
Ekstrakt: 19,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [5/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 8 z艂 / 0,5 l [Czarodziejka Gorza艂ka]

Uwagi: Bezstylowiec z Pinty. Na pocz膮tek na minus etykieta, kt贸ra wygl膮da jak niezbyt udane piwo domowe. Po przelaniu do szklanki otrzymujemy ciemno miedziany, klarowny trunek. Piana jest minimalna, szybko opada do niewielkiego ko偶ucha i nie oblepia 艣cianek. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci. Z uwagi na moc piwa jako艣 to nie przeszkadza.

W zapachu dominuj膮 s艂odkie nuty coli i karmelu. Do tego dochodz膮 aromaty landrynkowe, owocowe (pomara艅cza g艂贸wnie), lekko 偶ywiczne i waniliowe. Ca艂o艣膰 jest nie do ko艅ca zbalansowana, ale nie tutaj jakich艣 wyczuwalnych wad sensorycznych z drugiej strony.

W smaku mamy s艂odkie, md艂e piwo z niskiej wielko艣ci goryczk膮. Pojawiaj膮 si臋 nuty karmelowe, cola, 偶ywica i pomara艅cza. Przeszkadza sztuczna w odbiorze nuta waniliowa, a troch臋 chmielu, kt贸re gdzie艣 tam w oddali ko艂acze nie jest w stanie wybroni膰 piwa. Na plus ca艂kiem nie藕le ukryty alkohol, ale mo偶e to by膰 te偶 wynik tego, 偶e jakie艣 2 albo i 3 miesi膮ce pole偶a艂o u mnie przed wypiciem. Najwi臋kszym problemem jest jednak fakt, 偶e mamy tutaj taki miszmasz, 偶e nic tutaj do niczego nie pasuje.

Podsumowuj膮c, nieudany eksperyment Pinty. C贸偶, nie zawsze wychodz膮 hity podczas takich eksperyment贸w, pytanie tylko czy nie lepiej najpierw uwarzy膰 piwo w mniejszej ilo艣ci i jak b臋dzie ok zrobi膰 wark臋 sprzeda偶ow膮? Bo tutaj problemem nie s膮 b艂臋dy technologiczne a sama receptura i pomys艂 na piwo.

Ocena ko艅cowa: 6/10

poniedzia艂ek, 30 listopada 2015

Argus, 艁owczy S艂odowy Tercet

0 komentarze

Alkohol: 8%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [4/10]
Smak: [5/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 3,99 z艂 / 0,5 l [Lidl]

Uwagi: S艂odowy Tercet czyli co艣 na wz贸r belgijskiego tripla, uwarzone pod mark膮 lidlowego Argusa przez browar Fortuna. Po przelaniu do pokala otrzymujemy s艂omkowy (ja艣niejszy ni偶 na zdj臋ciu), opalizuj膮cy trunek. Piana jest 艣rednio obfita, ale jest dziurawa, szara, szybko opada i nie oblepia 艣cianek - prezentuje si臋 niezbyt okazale. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej.

W zapachu mamy nuty s艂odowe, pojawia si臋 zapa艂czana siarka i sporo nut metalicznych. Poza tym ci臋偶ko czego艣 tutaj si臋 doszuka膰. Nie ma co liczy膰 na owocowe lub fenolowe nuty, czyli to czego spodziewa艂bym si臋 po triplu. Ca艂o艣膰 pachnie niezbyt intensywnie i nie ma tutaj niczego za co mo偶na by pochwali膰 piwo.

W smaku mamy piwo wytrawne, ale z lekko wyczuwaln膮 s艂odycz膮 (troch臋 jakby doda膰 s艂odzik). Zn贸w mamy troch臋 nut s艂odowych, sporo metaliczno艣ci, troch臋 mokrego kartonu i w ko艅cu pojawiaj膮 si臋 delikatnie estrowe nuty. Na plus ewentualnie alkohol, kt贸ry jest wyczuwalny, ale raczej grzeje, ani偶eli uderza nieprzyjemnymi bimbrowymi nutami. Pijalno艣膰 na niskim poziomie, po po艂owie nie ma si臋 zbytnio ochoty na wi臋cej (ale akurat to jest problem wielu tripl贸w, nawet tych z wy偶szej p贸艂ki).

Podsumowuj膮c, s艂aby piwo, ma ma艂o wsp贸lnego z Belgi膮 i zak艂adanym przeze mnie stylem (triplem), ale o dziwo pi艂em ju偶 gorsze pr贸by uwarzenia tego bardzo trudnego stylu (czy to w wykonaniu piwowar贸w domowych czy te偶 browar贸w komercyjnych). Ale ma艂a z tego pociecha. Mo偶na sobie odpu艣ci膰.

Ocena ko艅cowa: 5-/10

sobota, 28 listopada 2015

Przegl膮d craftu 4

0 komentarze
Przegl膮d polskiego craftu, tym razem piwa z nowych lub mniej popularnych browar贸w. Jeden dyniowy ale, dwie sztuki American Pale Ale i jedno American Red Ale. W tym towarzystwie tylko 1 艣wietne piwo, 1 poprawne i 2 s艂abe. Zapraszam do recenzji.

Bazyliszek, Gruba Ka艣ka



Alkohol: 5,5%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: Dyniowe ale z browaru Bazyliszek pite z okolicach Halloween. Kolor z艂oty, opalizuj膮cy. Piana ma艂a i szybko opada do niewielkiej obr臋czy. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuje g艂贸wnie kardamon, dopiero po chwili pojawiaj膮 si臋 nuty dyniowe i innych przypraw. Ca艂o艣膰 jest s艂odka w odbiorze, intensywna (nawet troch臋 zbyt - m臋czy lekko), ale troch臋 zbyt przesadzono tutaj z t膮 jedn膮 przypraw膮, kt贸ra przykrywa niemal偶e ca艂o艣膰. Ale og贸lnie przyjemny aromat, nie ma wi臋kszych wad.

W smaku mamy s艂odkie piwo, z podbudow膮 s艂odowo-biszkoptow膮 i minimaln膮 goryczk膮. Zn贸w dominuje kardamon, pojawia si臋 dynia i przyprawy. Pojawia si臋 te偶 lekko pal膮ca nuta, jakby dodano tutaj chilli (jest delikatna i nie przeszkadza). Przez przesadn膮 s艂odycz i zn贸w spor膮 ilo艣膰 kardamonu piwo jest dobre na kilka pierwszych 艂yk贸w, ale ca艂e 0,5 litra mog艂oby by膰 m臋cz膮ce.

Podsumowuj膮c, troch臋 nie do ko艅ca w moim stylu dyniowy ale, ale wida膰, 偶e by艂 jaki艣 zamys艂 i pewnie niekt贸rym zasmakuje.

Ocena ko艅cowa: 7/10


Browar Sp贸艂dzielczy, Szotowe



Alkohol: 5,2%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: American Pale Ale z Browaru Sp贸艂dzielczego, dosy膰 m艂odego browaru rzemie艣lniczego z Pucka. Otrzymane piwo jest s艂omkowe (ja艣niejsze ni偶 na zdj臋ciu) i klarowne. Piana 艣rednio obfita, 艣rednio i drobno p臋cherzykowa, trwa艂a i mocno oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej, mog艂oby by膰 odrobin臋 wy偶sze.

W zapachu na pocz膮tku pojawia si臋 lekko siarkowa nuta, nawet w kierunku kanalizacyjnej. Dopiero po chwili docieraj膮 przemieszane nuty chmielowe (cytrusowe) i s艂odowo-zbo偶owe. Zbo偶e w tej niezbyt lubianej przeze mnie wersji siana.

W smaku zbo偶e wychodzi jeszcze bardziej, piwo ma charakter s艂odowy, brakuje tutaj ewidentnie wi臋kszej ilo艣ci goryczki. S膮 przyjemne cytrusy (g艂贸wnie grejpfrut), ale pojawia si臋 te偶 niewielka ilo艣膰 posmak贸w kanalizacyjnych. Piwo jest z jednej strony nawet jako tako pijalne, ale z drugiej ma kilka wad, brakuje goryczki i pojawia si臋 te nielubiane przeze mnie zbo偶e.

Podsumowuj膮c, zdecydowanie mo偶na sobie odpu艣ci膰 o ile browar nie popracuje nad receptur膮. Jest masa lepszych piw tego typu na rynku.

Ocena ko艅cowa: 6-/10


Piwne Podziemie, Red Rad Rat



Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 13,8%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: Red Ale na ameryka艅skich chmielach od Piwnego Podziemia. Piwo o g艂臋bokim z艂otym kolorze, opalizuj膮ce. Nie uda艂o si臋 tutaj uzyska膰 czerwono艣ci (jak np. w Red IPA z Hausta/Birbanta). Piana ma艂a, lekko oblepia i opada do obr臋czy. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej.

W zapachu od pocz膮tku dominuje spora ilo艣膰 intensywnych aromat贸w chmielowych, owocowych, cytrusowych, kwiatowych i lekko cebulowych. Ca艂o艣膰 nie藕le si臋 komponuje i jest bardzo przyjemna. Nie ma mo偶e tutaj efektu "wow" jakie wywo艂uj膮 najlepsze chmielone na ameryka艅sk膮 mod艂臋 ejle, ale i tak jestem na tak.

W smaku mamy p贸艂 pe艂ny charakter, lekk膮 s艂odycz i 艣redniej wielko艣ci, lekko trawiast膮 w odbiorze goryczk臋. Zn贸w dominuj膮 chmielowe, cytrusowe, owocowe i kwiatowe, bardzo przyjemne aromaty. Ca艂o艣膰 jest nie藕le zbalansowana i piwo pije si臋 z niek艂aman膮 przyjemno艣ci膮. O dziwo ci臋偶ko si臋 tutaj doszuka膰 typowych dla Red Ale nut karmelowych i innych ciemniejszych aromat贸w od s艂od贸w. Mi to akurat nie przeszkadza.

Podsumowuj膮c, kolejne bardzo udane piwo z tego browaru.

Ocena ko艅cowa: 8/10


Roch, Nokota



Alkohol: 5%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [5/10]
Smak: [5/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,125 l [Hopsters]

Uwagi: Roch to kolejny ca艂kiem 艣wie偶y browar rzemie艣lniczy po艂o偶ony w ma艂ej miejscowo艣ci Nowe Rochowice znajduj膮cej si臋 ok 20 km na wsch贸d od Jeleniej G贸ry. Testowane przeze mnie piwo to American Pale Ale, czyli niemal偶e norma dla ka偶dego nowego browaru, kt贸ry chce warzy膰 nowofalowe piwa.

Wracaj膮c do samej recenzji, otrzymany trunek jest koloru z艂otego, klarowny. Piana jest ma艂a i szybko opada do obr臋czy. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla troch臋 poni偶ej 艣redniej, mog艂oby by膰 troch臋 wy偶sze.

W zapachu od pocz膮tku m臋czy s艂odki, landrynkowy i diacetylowy aromat. Dopiero gdzie艣 tam w oddali majaczy nuta chmielowa. Na dodatek piwo pachnie po prostu ma艂o intensywnie. S艂abiutko.

W smaku pojawia si臋 jeszcze wi臋cej diacetylu. Piwo smakuje dos艂ownie jak mieszanka mas艂a i toffi. Dopiero gdzie艣 dalej pojawia si臋 lekko s艂odka s艂odowa podbudowa, troch臋 goryczki (na dodatek lekko 艣ci膮gaj膮cej i t臋pej). Do tego troch臋 偶ywicy i landrynki, kt贸re i tak nie potrafi膮 si臋 przebi膰 przez ma艣lane nuty.

Podsumowuj膮c, bardzo s艂abe i m臋cz膮ce przez te mas艂o APA. Zdecydowanie mo偶na sobie odpu艣ci膰 i poczeka膰 na czas, kiedy browar zacznie warzy膰 lepsze piwa (mam nadziej臋, 偶e taka chwila nast膮pi).

Ocena ko艅cowa: 5/10

艣roda, 11 listopada 2015

Warszawski Festiwal Piwa - jesie艅 2015 - recenzje pitych piw 4/4

1 komentarze
Ostatnia porcja recenzji piw pitych podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem w臋dzone i 偶ytnie AIPA z Nepomucena, Blueberry IPA z browaru Waszczukowe oraz dwa trunki le偶akowane w beczkach po whisky (RIS od Birbanta i Brown Imperial Porter z Widawy). Zapraszam do recenzji.

Nepomucen, AIPA Rye & Smoked



Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 15%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: American IPA z 偶ytem i w臋dzonym s艂odem w zasypie. Po przelaniu do szklanki otrzymujemy z艂oty, lekko opalizuj膮cy trunek. Piana 艣rednio obfita, dosy膰 trwa艂a i 艂adnie oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej, pasuje do stylu.

W zapachu z jednej strony mamy sporo w臋dzonki, z drugiej ameryka艅ski chmiel (g艂贸wnie cytrusy i sosna). Ca艂o艣膰 intensywna, nie do ko艅ca do siebie pasuj膮ca, ale ma si臋 jak膮艣 perwersyjn膮 przyjemno艣膰 z w膮chania tego piwa.

W smaku mamy 艣redni膮 w kierunku niskiej goryczk臋 i p贸艂wytrawny charakter. Dominuje tutaj kie艂basiana w臋dzonka, a dopiero w drugim rzucie pojawia si臋 nuta ameryka艅skiego chmielu, g艂贸wnie sosnowa. Na plus niez艂a pijalno艣膰 piwa.

Podsumowuj膮c, jest to ca艂kiem ciekawy trunek. Z jednej strony ci膮gle ma si臋 wra偶enie, 偶e nie do ko艅ca takie po艂膮czenie pasuje, z drugiej chce si臋 kolejnego 艂yka. Warto spr贸bowa膰 i si臋 przekona膰.

Ocena ko艅cowa: 8-/10


Widawa, Miss Eva



Alkohol: 7%
Ekstrakt: 18%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: brak

Cena: 12 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Brown Imperial Porter le偶akowany w beczce po niemieckiej whisky. 18 stopni Plato to troch臋 ma艂o jak na imperiala, ale i tak mia艂em spore nadzieje. Otrzymany trunek jest koloru ciemnobrunatnego. Piana w kolorze be偶owym jest spora, g臋sta, trwa艂a i 艣wietnie si臋 prezentuje. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niemal zerowym poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuje aromat whisky, nawet bardziej w stylu ameryka艅skich bourbon贸w. Jest sporo estr贸w, owoc贸w le艣nych i suszonych 艣liwek oraz rodzynek. Troch臋 brakuje jednak gorzkiej czekolady i karmelu (jest, ale niezbyt intensywnie). Og贸lnie jest dobrze, ale nie wybitnie.

W smaku mamy spor膮 s艂odycz i sporo kwaskowato艣ci (troch臋 jakby piwo le偶akowa艂o w beczce po winie a nie whisky). Brakuje mi tutaj kontry goryczkowej, przez co piwo jest dosy膰 md艂e i ulepktowate. Mamy tutaj owoce le艣ne, suszone 艣liwki, rodzynki, a w mniejszym stopniu czekolad臋 gorzk膮. Og贸lnie piwo smakuje zdecydowanie s艂abiej ni偶 pachnie.

Podsumowuj膮c, niezbyt udany eksperyment.

Ocena ko艅cowa: 7-/10


Waszczukowe, Ryszard Bor贸wa



Alkohol: 6,2%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Bor贸wkowe American IPA o z艂otym, lekko opalizuj膮cy kolorze. Piana jest mizerna, ale dosy膰 trwa艂a i lekko oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla delikatnie poni偶ej 艣redniej.

W zapachu dominuje niezbyt przyjemny i lubiany przeze mnie aromat chmielu Sorachi Ace, czyli jest korzennie i cebulowo. Jag贸d tutaj nie czu膰, tak samo jak innych odmian chmielu, kt贸re by艂y w sk艂adzie. Og贸lnie piwo pachnie jak przeci臋tne AIPA.

W smaku mamy 艣rednio wytrawne piwo z lekk膮 podbudow膮 biszkoptow膮, przeci臋tn膮 goryczk膮 (jak na styl) i korzenno-cebulowym aromatem chmielowym. Pije si臋 przeci臋tnie, bez wi臋kszych "och贸w", ale te偶 ci臋偶ko si臋 doszuka膰 jakich艣 wad technologicznych.

Podsumowuj膮c, chmielu, kt贸ry zosta艂 u偶yty nie lubi臋, jag贸d/bor贸wek nie czu膰 w piwie. A ca艂o艣膰 smakuje jak przeci臋tne IPA.

Ocena ko艅cowa: 7-/10


Birbant, RIS Whisky Barrel Aged



Alkohol: 10,5%
Ekstrakt: 24,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [2/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: brak

Cena: 15 z艂 / 0,2 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Kolejny le偶akowany w beczce po destylacie RIS z Birbanta - tym razem w beczce po whisky (by艂a jeszcze wersja le偶akowana w beczce po rumie, ale nie uda艂o mi si臋 na ni膮 trafi膰). Piwo czarne jak smo艂a, z niemal zerow膮 pian膮, kt贸ra po chwili znika ca艂kowicie. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla niemal niewyczuwalne.

W zapachu od pocz膮tku uderza spora ilo艣膰 alkoholu. Nie jest jako艣 super u艂o偶ony, ale te偶 jako艣 mocno nie przeszkadza. Jest za to sporo aromatu whisky, sporo gorzkiej czekolady, troch臋 kokosa i wanilii i co mnie cieszy, nie ma tutaj za du偶o estrowych nut. Ca艂kiem przyjemnie pachn膮cy RIS, ale do Artezana jednak daleko.

W smaku mamy spor膮 pe艂ni臋, oleisto艣膰 i niezbyt du偶膮 goryczk臋 (brakuje jej, 偶eby skontrowa膰 s艂odycz piwa). Na plus du偶o czekolady i wanilii w aromacie, do tego nuty whisky oraz ma艂o estr贸w. Zn贸w pojawia si臋 niezbyt udanie ukryty alkohol, ale pomimo tego piwo pije si臋 ca艂kiem przyjemnie.

Podsumowuj膮c, lepszy RIS ni偶 wersja le偶akowana w beczce po bourbonie z tego samego browaru, ale jednak do idea艂u z Artezana brakuje.

Ocena ko艅cowa: 8/10

poniedzia艂ek, 9 listopada 2015

Warszawski Festiwal Piwa - jesie艅 2015 - recenzje pitych piw 3/4

0 komentarze
Trzecia, przedostania porcja recenzji z Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem same ciemne produkty. Jest mlecznie, jest w臋dzono i jest le偶akowanie w beczkach po bourbonie - czyli totalnie r贸偶ne koloryty ciemnych piw. Nie by艂o ewidentnych wtop, ale 2 piwa mnie lekko rozczarowa艂y, a 2 pozosta艂e te偶 nie by艂y perfekcyjne.
Zapraszam do recenzji.

Sza艂piw, Glapa



Alkohol: 5%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Mleczny kawowy stout koloru czarnego i tylko pod 艣wiat艂em nabieraj膮cego br膮zowej barwy. Piana be偶owa 艣rednio obfita, niezbyt trwa艂a i lekko oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie na niskim, typowym dla stylu poziomie.

W zapachu dominuje kawa, 艣mietanka i mleczna czekolada, czyli dok艂adnie to czego spodziewam si臋 po tym podstylu stoutu. Og贸lnie jest jak najbardziej ok, chocia偶 samo piwo mog艂oby by膰 bardziej intensywne w aromacie. Pi艂em mocniej i lepiej pachn膮ce mleczne stouty.

W smaku z jednej strony mamy spor膮 wodnisto艣膰, z drugiej sporo ulepkowatej s艂odyczy (jakby troch臋 przesadzono z ilo艣ci膮 laktozy). Jest lekka kwaskowato艣膰, dominuje tutaj nuta mleczno-艣mietankowa, a dopiero gdzie艣 dalej pojawia si臋 czekolada i kawa. Piwo pije si臋 nie do ko艅ca przyjemnie, jest po prostu m臋cz膮ce.

Podsumowuj膮c, o ile lubi臋 mleczne stouty, to tutaj ilo艣膰 mlecznych nut i s艂odyczy po prostu m臋czy. Szkoda, bo piwo pachnie bardzo dobrze i liczy艂em na wi臋cej.

Ocena ko艅cowa: 7-/10


Kingpin, Turbo Geezer Double Irish Espresso Stout Bourbon Barrel Aged



Alkohol: 8,3%
Ekstrakt: 19,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 15 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Pi艂em Geezera i Turbo Geezera z Kingpina i o dziwo bardziej smakowa艂a mi wersja l偶ejsza, podstawowa. Wersj臋 le偶akowan膮 w beczce po bourbonie pi艂em ju偶 podczas jej premiery na urodzinach browaru (jednak bez recenzji), zrobi艂a na mnie spore wra偶enie, wi臋c nadrabiam zaleg艂o艣膰.

Otrzymany trunek jest czarny jak smo艂a. Piana w kolorze be偶owym jest 艣rednio obfita, dosy膰 trwa艂a i 艂adnie oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim, typowym dla stylu poziomie.

W zapachu dominuje nuta whisky, podobnie jak w przypadku RISa z Artezana w stylu Jacka Daniel'sa. Do tego dochodzi czekolada, troch臋 kokosa i niewiele suszonych owoc贸w (艣liwka, rodzynki) oraz likieru. Ca艂o艣膰 jest intensywna i bardzo przyjemna. 艢wietnie pachn膮ce piwo. Nie czu膰, 偶e ma tylko 19 stopni Plato.

W smaku mamy spor膮 pe艂ni臋, spor膮 ilo艣膰 s艂odyczy i 艣redniej wielko艣ci goryczk臋, kt贸rej nie udaje si臋 jednak skontrowa膰 tej s艂odyczy. Na dodatek alkohol nie jest idealnie ukryty (nie przeszkadza zbytnio, ale mo偶na go wyczu膰). Zn贸w dominuj膮 nuty whisky i czekolady, ale bardziej wychodz膮 te偶 owoce le艣ne i suszona 艣liwka (jak ju偶 wspomina艂em nie jestem ogromnym fanem tego typu nut w piwie) oraz likier. Piwo smakuje bardzo dobrze, ale jednak do RISa z Artezana mu brakuje.

Podsumowuj膮c, gdy pi艂em piwo pierwszy raz zrobi艂o na mnie spore wra偶enie, gdy pi艂em je dzie艅 po RIS z Artezana nie by艂o ju偶 tak genialnie. Ale ci膮gle jest to bardzo, bardzo udany trunek.

Ocena ko艅cowa: 8,5/10


Birbant, RIS Bourbon Barrel Aged



Alkohol: 10,5%
Ekstrakt: 24,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [2/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 15 z艂 / 0,2 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Niekt贸rzy twierdz膮, 偶e zalanie RISa w beczce po bourbonie to samograj - nie mo偶na wtopi膰. Przyk艂ad Birbanta pokazuje, 偶e beczka to nie wszystko, licz膮 si臋 te偶 umiej臋tno艣ci.

Piwo jest czarne jak smo艂a, piana jest minimalna, a po chwili znika ca艂kowicie. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuje nuta whisky oraz sporo gorzkiej czekolady. Pojawia si臋 jednak te偶 dosy膰 ostry i nieprzyjemny alkohol (chyba troch臋 zbyt kr贸tko le偶akowano) oraz niewielka metaliczno艣膰. Nie ma sza艂u jak na ten styl.

W smaku mamy spor膮 pe艂ni臋, du偶o s艂odyczy i niewielk膮 goryczk臋, kt贸rej nie udaje si臋 w 偶adnym momencie skontrowa膰 sporego cia艂a. Mamy tutaj sporo czekolady, troch臋 owoc贸w le艣nych i suszonych 艣liwek. Og贸lnie jest dosy膰 owocowo, za czym nie przepadam w RISach. Brakuje mi te偶 tej genialnej nuty whisky, kt贸ra mnie urzek艂a w beczkowych le偶akach z Artezana i Kingpina.

Podsumowuj膮c, bardzo przeci臋tny RIS barrel aged, nie ma 偶adnego podej艣cie do najlepszych polskich przedstawicieli.

Ocena ko艅cowa: 7/10


Piwne Podziemie, Katastorfa



Alkohol: 6,2%
Ekstrakt: 15,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 z艂 / 0,2 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Wg producenta ciemny ale w kt贸rym 83% zasypu stanowi s艂贸d w臋dzony torfem. Po kolorze piwu bli偶ej do portera albo nawet stoutu, bo jest ciemnobrunatne. Piana jest mizerna i szybko opada do niewielkiej obr臋czy. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na zdecydowanie niskim poziomie intensywno艣ci, troch臋 w stylu szkockich Wee Heavy.

W zapachu rzeczywi艣cie dominuje torfowa w臋dzonka, s膮 przewody palone, jest rozgrzany asfalt. Pojawia si臋 r贸wnie偶 troch臋 czekolady. Ca艂o艣膰 jest niezbyt intensywna, ale bardzo przyjemna. Brakuje mi tutaj tylko konkretnego kopa.

W smaku mamy p贸艂 pe艂ny charakter z nisk膮 goryczk膮 i delikatn膮 kwaskowato艣ci膮. Mamy sporo palono艣ci i sporo torfowej w臋dzonki, s膮 przewody elektryczne, jest asfalt, jest og贸lnie fenolowo. I zn贸w troch臋 brakuje intensywno艣ci. Z jednej strony wszystko jest na swoim miejscu, ale czuje si臋 ci膮gle, 偶e jest za grzecznie.

Podsumowuj膮c, bardzo udana torfowa w臋dzonka dla os贸b nieszukaj膮cych ekstremalnych dozna艅. Dla mnie ci膮gle by艂o za grzecznie, chcia艂bym, 偶eby palone przewody kopn臋艂y mnie w twarz jak Chuck Norris za najlepszych lat w swoich produkcjach. Tutaj tego nie dosta艂em. Licz臋 jednak na jak膮艣 wersj臋 dla totalnych w臋dzonych freak贸w, bo jest potencja艂 :)

Ocena ko艅cowa: 8-/10

niedziela, 8 listopada 2015

Warszawski Festiwal Piwa - jesie艅 2015 - recenzje pitych piw 2/4

0 komentarze
Druga porcja recenzji piw pitych podczas jesiennej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem 2 ca艂kiem r贸偶ne, kreatywne podej艣cia do klasycznego niemieckiego stylu Gose, American Pale Ale z nowego browaru, Borsuk z Widawy "na sterydach" oraz le偶akowany w beczce po bourbonie RIS od Artezana. Piwa trzyma艂y poziom (偶adne nie by艂o totaln膮 wtop膮), a jedno mia艂o poziom mistrzowski, 艣wiatowy... Zapraszam do recenzji.

Olimp, Talia



Alkohol: 4,5%
Ekstrakt: 11,8%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [6/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4 z艂 / 0,1 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Gose z browaru Olimp. Otrzymany trunek jest koloru s艂omkowego, mocno m臋tny (jak witbier). Piana jest dziurawa, spora, ale szybko opada i nie oblepia 艣cianek. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu mamy cytrusy, nuty s艂odowe i biszkoptowe, pojawia si臋 te偶 nuta perfumowa (troch臋 w stylu ameryka艅skich odmian chmielu). Jest te偶 jaki艣 dziwny i nie do ko艅ca przyjemny aromat, kt贸ry jednak nie by艂em w stanie do niczego przypasowa膰.

W smaku jest dosy膰 sporo chmielu w aromacie (kwiatowego i perfumowego), pojawiaj膮 si臋 s艂odowo艣膰 i biszkoptowo艣膰. Piwo jest lekko s艂one, ale i tak nie za du偶o tutaj Gose. Brakuje mi kwaskowato艣ci o rze艣ko艣ci. Ma艂o si臋 tutaj dzieje i troch臋 przegi臋to z ilo艣ci膮 chmielu na aromat.

Podsumowuj膮c, piwo nie do ko艅ca udane. Wygl膮da jakby mia艂oby to by膰 nowofalowe podej艣cie do tego klasycznego stylu, ale nie wysz艂o imho.

Ocena ko艅cowa: 6,5/10


Widawa, W艣ciek艂y Borsuk



Alkohol: 5%
Ekstrakt: 12,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 z艂 / 0,2 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Smoked Stout r贸偶ni膮cy si臋 tym od pierwowzoru, 偶e u偶yto w nim r贸wnie偶 s艂odu w臋dzonego torfem. Otrzymane piwo jest koloru ciemnobrunatnego, piana jest szara i mocno dziurawa, oraz lekko oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuj膮 nuty gorzkiej czekolady, jest troch臋 karmelu i w臋dzonki. Szkoda tylko, 偶e w臋dzonka jest typowa dla s艂odu w臋dzonego drewnem bukowym (kie艂basa w臋dzona, oscypek). Brakuje mi tutaj tego co mia艂o wyr贸偶nia膰 t膮 wersj臋, czyli nut typowych dla w臋dzenia torfem.

W smaku jest podobnie, jest sporo czekolady, niska goryczka i spora wytrawno艣膰. Jest troch臋 karmelu, jest w臋dzono艣膰 w stylu niemieckim (oscypek, kie艂basa w臋dzona) i zn贸w brakuje torfowych nut (palonych przewod贸w, asfaltu, itd.). Pomimo tego piwo jest ca艂kiem przyjemne, aksamitne i pijalne.

Podsumowuj膮c, dobre piwo, ale troch臋 nie trafiono z ilo艣ci膮 s艂odu w臋dzonego torfem - ilo艣膰 za ma艂a, 偶eby powiedzie膰, 偶e mo偶e to by膰 konkurencja dla typowych "torfowych" Stout贸w.

Ocena ko艅cowa: 8-/10


Artezan, Samiec Alfa Barrel Aged



Alkohol: 11%
Ekstrakt: 27%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [9/10]
Zapach: [10/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: brak

Cena: 20 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Artezan dosy膰 d艂ugo si臋 rozkr臋ca艂 z uwarzeniem RISa na poziomie 艣wiatowym. Na pocz膮tku by艂 co najwy偶ej poprawny Dziadek Mr贸z, p贸藕niej niezbyt u艂o偶ony Samiec Alfa (pi艂em wersj臋 z pierwszej warki), ale w ko艅cu wersja le偶akowana w beczce po bourbonie sprawi艂a, 偶e krzykn膮艂em "wow".

Wracaj膮c jednak do pocz膮tku, piwo jest idealnie czarne, z genialn膮 g臋st膮, kremow膮, d艂ugo si臋 utrzymuj膮c膮 i 艣wietnie oblepiaj膮c膮 pian膮 (pokazuje, 偶e RIS 27 stopni Plato mo偶e mie膰 pian臋 niemal jak Dry Stouty na azocie). Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim, typowym dla stylu poziomie intensywno艣ci.

W zapachu mamy gorzk膮 czekolad臋, kaw臋, troch臋 wanilii i du偶膮 ilo艣膰 nuty przypominaj膮c膮 troch臋 Jacka Daniel'sa. Ca艂o艣膰 jest intensywna, 艣wietna i nie ma tutaj mowy o 偶adnych nieprzyjemnych nutach alkoholowych. Nie ma te偶 oznak utlenienia (艣liwka suszona, rodzynki, itp.) co mnie akurat mocno cieszy. Idealnie pachn膮cy RIS.

Smakowo jest jeszcze lepiej, piwo jest g臋ste, wr臋cz oleiste, ze spor膮 goryczk膮, kt贸rej prawie udaje si臋 skontrowa膰 s艂odycz (mog艂aby by膰 jeszcze wy偶sza). Mamy sporo gorzkiej czekolady, troch臋 karmelu, kawy i wanilii. Brakuje mo偶e ewentualnie troch臋 wi臋kszej palono艣ci, ale ca艂o艣ci rekompensuje aromat bourbona w stylu Jacka Daniel'sa. Nie ma te偶 za du偶o estr贸w, co mnie bardzo cieszy.

Podsumowuj膮c, genialny RIS, kt贸ry mo偶e stawa膰 w szranki z najlepszymi RISami z ka偶dego zak膮tku 艣wiata. Jedno z najlepszych (je艣li nie najlepsze) polskich piw, jakie kiedykolwiek pi艂em. Zdecydowanie polecam.

Ocena ko艅cowa: 9,5/10


Warsztat Piwowarski, Pierwsza Warka



Alkohol: 5%
Ekstrakt: 12,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [5/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: brak

Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: American Pale Ale z nowopowsta艂ego wroc艂awskiego browaru Warsztat Piwowarski. Otrzymany trunek jest w kolorze z艂otym, mocno m臋tny (brzydki, niemal jak g臋stwa dro偶d偶owa i zdecydowanie nie pasuj膮cy do stylu). Piana jest 艣rednio obfita, dziurawa, oblepiaj膮ca 艂adnie 艣cianki i 艣rednio trwa艂a. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na 艣rednim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu dominuje niezbyt lubiany przeze mnie aromat zbo偶owy. Pojawia si臋 s艂odowo艣膰 i nuty chmielowe, dosy膰 s艂odkie, mandarynkowe i sosnowo-herbaciane. A ca艂o艣膰 ma charakter troch臋 podobny do piw warzonych w domu (jest tam taki charakterystyczny sznyt, kt贸ry te偶 mamy tutaj). Og贸lnie nie powala, chmielem nadrabia, ale ta zbo偶owo艣膰 przeszkadza.

W smaku mamy niezbyt du偶膮 goryczk臋, p贸艂 pe艂ny charakter i lekk膮 kwaskowato艣膰. Tutaj na szcz臋艣cie zbo偶owa nuta jest na mniejszym poziomie i pierwsze skrzypce gra chmiel, herbaciano-sosnowo-cytrusowy. Ca艂o艣膰 smakuje ci膮gle jak piwo domowe, ale na plus niez艂a pijalno艣膰. Na minus jednak pojawiaj膮cy si臋 po ogrzaniu alkohol.

Podsumowuj膮c, przeci臋tne APA, s膮 na rynku gorsze, ale jest te偶 sporo lepszych.

Ocena ko艅cowa: 7,5/10


Brokreacja, Fuck The Boundaries



Alkohol: 6,4%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]

Uwagi: Imperial Gose z browaru Brokreacja, czyli drugie kreatywne podej艣cie w tym zestawieniu do tego klasycznego niemieckiego stylu. Piwo m臋tne, w kolorze s艂omkowym (dla Gose taki poziom zm臋tnienia jest akceptowalny). Piana jest spora, ale dziurawa, na plus jednak fakt, 偶e 艂adnie oblepia 艣cianki pokala. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niezbyt wysokim poziomie intensywno艣ci.

W zapachu od pocz膮tku do ko艅ca dominuj膮 cytrusy, a nawet szczeg贸艂owiej cytryny. Cytryny, cytryny, cytryny... Gdzie艣 tam w oddali pojawia si臋 nuta 艣wie偶ego chmielu, ale i tak piwo pachnie cytrynami. Ca艂o艣膰 jest intensywna i ca艂kiem przyjemna.

W smaku mamy lekko s艂one piwo id膮ce w kierunku p贸艂 pe艂nego charakteru, z 艣redniej wielko艣ci goryczk膮 chmielow膮. Zn贸w dominuj膮 cytrusy, jest troch臋 chmielu, a po ogrzaniu niezbyt przyjemna nuta alkoholowa (na szcz臋艣cie nie jest zbyt du偶a). Piwu brakuje troch臋 kwaskowato艣ci, przez co jest lekko md艂e. Przez to r贸wnie偶 troch臋 ma艂o tutaj cech typowych dla stylu wyj艣ciowego.

Podsumowuj膮c, nie jest to z艂e piwo, ale troch臋 popracowa艂bym nad pijalno艣ci膮.

Ocena ko艅cowa: 7/10