Druga porcja recenzji piw pitych podczas jesiennej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa. Tym razem 2 ca艂kiem r贸偶ne, kreatywne podej艣cia do klasycznego niemieckiego stylu Gose, American Pale Ale z nowego browaru, Borsuk z Widawy "na sterydach" oraz le偶akowany w beczce po bourbonie RIS od Artezana. Piwa trzyma艂y poziom (偶adne nie by艂o totaln膮 wtop膮), a jedno mia艂o poziom mistrzowski, 艣wiatowy... Zapraszam do recenzji.
Olimp, Talia
Alkohol: 4,5%
Ekstrakt: 11,8%
Kraj pochodzenia: Polska
Kolor: [6/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak
Cena: 4 z艂 / 0,1 l [Warszawski Festiwal Piwa]
Uwagi: Gose z browaru Olimp. Otrzymany trunek jest koloru s艂omkowego, mocno m臋tny (jak witbier). Piana jest dziurawa, spora, ale szybko opada i nie oblepia 艣cianek. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.
W zapachu mamy cytrusy, nuty s艂odowe i biszkoptowe, pojawia si臋 te偶 nuta perfumowa (troch臋 w stylu ameryka艅skich odmian chmielu). Jest te偶 jaki艣 dziwny i nie do ko艅ca przyjemny aromat, kt贸ry jednak nie by艂em w stanie do niczego przypasowa膰.
W smaku jest dosy膰 sporo chmielu w aromacie (kwiatowego i perfumowego), pojawiaj膮 si臋 s艂odowo艣膰 i biszkoptowo艣膰. Piwo jest lekko s艂one, ale i tak nie za du偶o tutaj Gose. Brakuje mi kwaskowato艣ci o rze艣ko艣ci. Ma艂o si臋 tutaj dzieje i troch臋 przegi臋to z ilo艣ci膮 chmielu na aromat.
Podsumowuj膮c, piwo nie do ko艅ca udane. Wygl膮da jakby mia艂oby to by膰 nowofalowe podej艣cie do tego klasycznego stylu, ale nie wysz艂o imho.
Ocena ko艅cowa: 6,5/10
Widawa, W艣ciek艂y Borsuk
Alkohol: 5%
Ekstrakt: 12,5%
Kraj pochodzenia: Polska
Kolor: [9/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak
Cena: 6 z艂 / 0,2 l [Warszawski Festiwal Piwa]
Uwagi: Smoked Stout r贸偶ni膮cy si臋 tym od pierwowzoru, 偶e u偶yto w nim r贸wnie偶 s艂odu w臋dzonego torfem. Otrzymane piwo jest koloru ciemnobrunatnego, piana jest szara i mocno dziurawa, oraz lekko oblepiaj膮ca 艣cianki. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim poziomie intensywno艣ci.
W zapachu dominuj膮 nuty gorzkiej czekolady, jest troch臋 karmelu i w臋dzonki. Szkoda tylko, 偶e w臋dzonka jest typowa dla s艂odu w臋dzonego drewnem bukowym (kie艂basa w臋dzona, oscypek). Brakuje mi tutaj tego co mia艂o wyr贸偶nia膰 t膮 wersj臋, czyli nut typowych dla w臋dzenia torfem.
W smaku jest podobnie, jest sporo czekolady, niska goryczka i spora wytrawno艣膰. Jest troch臋 karmelu, jest w臋dzono艣膰 w stylu niemieckim (oscypek, kie艂basa w臋dzona) i zn贸w brakuje torfowych nut (palonych przewod贸w, asfaltu, itd.). Pomimo tego piwo jest ca艂kiem przyjemne, aksamitne i pijalne.
Podsumowuj膮c, dobre piwo, ale troch臋 nie trafiono z ilo艣ci膮 s艂odu w臋dzonego torfem - ilo艣膰 za ma艂a, 偶eby powiedzie膰, 偶e mo偶e to by膰 konkurencja dla typowych "torfowych" Stout贸w.
Ocena ko艅cowa: 8-/10
Artezan, Samiec Alfa Barrel Aged
Alkohol: 11%
Ekstrakt: 27%
Kraj pochodzenia: Polska
Kolor: [10/10]
Piana: [9/10]
Zapach: [10/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: brak
Cena: 20 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]
Uwagi: Artezan dosy膰 d艂ugo si臋 rozkr臋ca艂 z uwarzeniem RISa na poziomie 艣wiatowym. Na pocz膮tku by艂 co najwy偶ej poprawny Dziadek Mr贸z, p贸藕niej niezbyt u艂o偶ony Samiec Alfa (pi艂em wersj臋 z pierwszej warki), ale w ko艅cu wersja le偶akowana w beczce po bourbonie sprawi艂a, 偶e krzykn膮艂em "wow".
Wracaj膮c jednak do pocz膮tku, piwo jest idealnie czarne, z genialn膮 g臋st膮, kremow膮, d艂ugo si臋 utrzymuj膮c膮 i 艣wietnie oblepiaj膮c膮 pian膮 (pokazuje, 偶e RIS 27 stopni Plato mo偶e mie膰 pian臋 niemal jak Dry Stouty na azocie). Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niskim, typowym dla stylu poziomie intensywno艣ci.
W zapachu mamy gorzk膮 czekolad臋, kaw臋, troch臋 wanilii i du偶膮 ilo艣膰 nuty przypominaj膮c膮 troch臋 Jacka Daniel'sa. Ca艂o艣膰 jest intensywna, 艣wietna i nie ma tutaj mowy o 偶adnych nieprzyjemnych nutach alkoholowych. Nie ma te偶 oznak utlenienia (艣liwka suszona, rodzynki, itp.) co mnie akurat mocno cieszy. Idealnie pachn膮cy RIS.
Smakowo jest jeszcze lepiej, piwo jest g臋ste, wr臋cz oleiste, ze spor膮 goryczk膮, kt贸rej prawie udaje si臋 skontrowa膰 s艂odycz (mog艂aby by膰 jeszcze wy偶sza). Mamy sporo gorzkiej czekolady, troch臋 karmelu, kawy i wanilii. Brakuje mo偶e ewentualnie troch臋 wi臋kszej palono艣ci, ale ca艂o艣ci rekompensuje aromat bourbona w stylu Jacka Daniel'sa. Nie ma te偶 za du偶o estr贸w, co mnie bardzo cieszy.
Podsumowuj膮c, genialny RIS, kt贸ry mo偶e stawa膰 w szranki z najlepszymi RISami z ka偶dego zak膮tku 艣wiata. Jedno z najlepszych (je艣li nie najlepsze) polskich piw, jakie kiedykolwiek pi艂em. Zdecydowanie polecam.
Ocena ko艅cowa: 9,5/10
Warsztat Piwowarski, Pierwsza Warka
Alkohol: 5%
Ekstrakt: 12,1%
Kraj pochodzenia: Polska
Kolor: [5/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: brak
Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]
Uwagi: American Pale Ale z nowopowsta艂ego wroc艂awskiego browaru Warsztat Piwowarski. Otrzymany trunek jest w kolorze z艂otym, mocno m臋tny (brzydki, niemal jak g臋stwa dro偶d偶owa i zdecydowanie nie pasuj膮cy do stylu). Piana jest 艣rednio obfita, dziurawa, oblepiaj膮ca 艂adnie 艣cianki i 艣rednio trwa艂a. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na 艣rednim poziomie intensywno艣ci.
W zapachu dominuje niezbyt lubiany przeze mnie aromat zbo偶owy. Pojawia si臋 s艂odowo艣膰 i nuty chmielowe, dosy膰 s艂odkie, mandarynkowe i sosnowo-herbaciane. A ca艂o艣膰 ma charakter troch臋 podobny do piw warzonych w domu (jest tam taki charakterystyczny sznyt, kt贸ry te偶 mamy tutaj). Og贸lnie nie powala, chmielem nadrabia, ale ta zbo偶owo艣膰 przeszkadza.
W smaku mamy niezbyt du偶膮 goryczk臋, p贸艂 pe艂ny charakter i lekk膮 kwaskowato艣膰. Tutaj na szcz臋艣cie zbo偶owa nuta jest na mniejszym poziomie i pierwsze skrzypce gra chmiel, herbaciano-sosnowo-cytrusowy. Ca艂o艣膰 smakuje ci膮gle jak piwo domowe, ale na plus niez艂a pijalno艣膰. Na minus jednak pojawiaj膮cy si臋 po ogrzaniu alkohol.
Podsumowuj膮c, przeci臋tne APA, s膮 na rynku gorsze, ale jest te偶 sporo lepszych.
Ocena ko艅cowa: 7,5/10
Brokreacja, Fuck The Boundaries
Alkohol: 6,4%
Ekstrakt: 16%
Kraj pochodzenia: Polska
Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak
Cena: 8 z艂 / 0,3 l [Warszawski Festiwal Piwa]
Uwagi: Imperial Gose z browaru Brokreacja, czyli drugie kreatywne podej艣cie w tym zestawieniu do tego klasycznego niemieckiego stylu. Piwo m臋tne, w kolorze s艂omkowym (dla Gose taki poziom zm臋tnienia jest akceptowalny). Piana jest spora, ale dziurawa, na plus jednak fakt, 偶e 艂adnie oblepia 艣cianki pokala. Wysycenie dwutlenkiem w臋gla na niezbyt wysokim poziomie intensywno艣ci.
W zapachu od pocz膮tku do ko艅ca dominuj膮 cytrusy, a nawet szczeg贸艂owiej cytryny. Cytryny, cytryny, cytryny... Gdzie艣 tam w oddali pojawia si臋 nuta 艣wie偶ego chmielu, ale i tak piwo pachnie cytrynami. Ca艂o艣膰 jest intensywna i ca艂kiem przyjemna.
W smaku mamy lekko s艂one piwo id膮ce w kierunku p贸艂 pe艂nego charakteru, z 艣redniej wielko艣ci goryczk膮 chmielow膮. Zn贸w dominuj膮 cytrusy, jest troch臋 chmielu, a po ogrzaniu niezbyt przyjemna nuta alkoholowa (na szcz臋艣cie nie jest zbyt du偶a). Piwu brakuje troch臋 kwaskowato艣ci, przez co jest lekko md艂e. Przez to r贸wnie偶 troch臋 ma艂o tutaj cech typowych dla stylu wyj艣ciowego.
Podsumowuj膮c, nie jest to z艂e piwo, ale troch臋 popracowa艂bym nad pijalno艣ci膮.
Ocena ko艅cowa: 7/10