środa, 16 grudnia 2015

Profesja, Smolarz


Alkohol: 5,7%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [10/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 8,99 zł / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: American Stout z browaru Profesja. Po przelaniu do pokala otrzymujemy czarny trunek, który nawet pod światłem pozostaje takowym. Piana w kolorze cappuccino jest mała, dziurawa, szybko opada i nie oblepia ścianek - prezentuje się po prostu słabo. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niskim poziomie intensywności, powiedzmy, że w stylu, ale mogłoby być odrobinę wyższe.

W zapachu dominują nuty kawowe i mlecznej czekolady. Ten aromat mleczny wchodzi nawet w lekki diacetyl. Do tego dochodzi delikatny karmel i paloność. Aromatów chmielowych jest jak na lekarstwo (głównie pod postacią żywiczną). Ogólnie nie jest źle, ale brakuje chmielu i ogólnie intensywności w całości.

W smaku mamy wytrawne, mocno palone z delikatną kwaskowatością piwo. Jest tutaj czekolada i kawa, jest trochę nut chmielowych, żywicznych i sosnowych. Goryczka na poziomie niskim w kierunku średniego (trochę mało jak na American Stout). Po ogrzaniu pojawia się nie do końca przyjemna nuta rozpuszczalnika. Ogólnie piwo nie jest złe, ale nie jest też wybitne, na dodatek całość nie powala intensywnością. Ogólnie mało się dzieje.

Podsumowując, piwo ma trochę wad, a dodatkowo jest mocno grzeczne. Na rynku są lepsze przedstawiciele tego stylu.

Ocena końcowa: 7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz