sobota, 9 stycznia 2016

Pracownia Piwa, Franca


Alkohol: 6,5%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [9/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 7,90 zł / 0,33 l [Raj Piwosza]

Uwagi: Black IPA z Pracowni Piwa. Po przelaniu do pokala otrzymujemy czarny trunek, który jedynie pod światłem nabiera brązowy odcień. Piana jest beżowa, gęsta, kremowa jak śmietana, obfita, trwała i ładnie oblepiająca ścianki. Dosłownie ideał. Wysycenie dwutlenkiem węgla delikatnie poniżej średniej - pasuje tutaj jak najbardziej.

W zapachu mamy typowe dla tego stylu aromaty prażonego słonecznika. Jest też intensywna nuta chmielowa (sosna, świerk i żywica), a także aromaty od ciemnych słodów (czekolada, trochę śmietankowych nut - jakby delikatny diacetyl, lekko karmel i pumpernikiel). Całość bardzo przyjemna i ciężko się do czegoś przyczepić. No może intensywność mogłaby być wyższa i jakby pojawiło się trochę cytrusów i owoców tropikalnych to byłoby BIPA idealne.

W smaku mamy średnio wytrawny charakter z średniej wielkości, bardzo przyjemną i krótką goryczką chmielową. Piwo jest lekko palone z nutą czekoladową, waniliową, a nawet lekko śmietankową (może to być diacetyl, ale jeśli nawet to minimalny i nawet ubogacający bukiet). Jest też oczywiście sporo chmielu, pierwsze skrzypce grają tutaj iglaste (sosnowe) aromaty, do tego dochodzą żywiczność i nuty trawiaste. Całość jest ekstremalnie pijalna i to jest chyba największy atut tego piwa.

Podsumowując, mimo, że preferuję bardziej rześkie i cytrusowe Black IPA to propozycja Pracowni Piwa i tak robi robotę. Zdecydowanie polecam.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz