wtorek, 3 lutego 2015

Artezan, Za Pięć Dwunasta


Alkohol: 6%
Ekstrakt: 15%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,25 l [Hopsters]

Uwagi: American India Pale Ale z Artezana. Otrzymany trunek jest jasnozłotego, a nawet ciemno słomkowego koloru, jest dosyć mętny (prawie jak witbier). Piana jest obfita, ładnie oblepia ścianki i utrzymuje się całkiem nieźle na powierzchni. Wysycenie dwutlenkiem węgla nie jest zbyt wysokie, mogłoby być trochę wyższe, dzięki czemu pijalność jeszcze bardziej by wzrosła.

W zapachu dominują typowe dla AIPA nuty chmielowe, głównie cytrusowe i sosnowe, a w mniejszym stopniu korzenne. Całość jest bardzo przyjemna, dosyć intensywna i chyba jedyna rzecz, do której można się przyczepić, że przydałoby się jeszcze w całym tym bukiecie trochę chociaż owoców tropikalnych.

W smaku jest bardzo podobnie, znów sporo chmielu, cytrusów, sosnowych i świerkowych nut. Do tego dochodzi całkiem przyjemny biszkoptowy posmak, który nadaje pełni (mimo, że piwo jest dosyć wytrawne). Goryczka jest spora (mimo, że dodana po raz pierwszy dopiero na 10 minut przed końcem gotowania) i dzięki temu wytrawnemu charakterowi całość jest bardzo pijalna i pomimo 6% alkoholu sprawia wrażenie mocno sesyjne.

Piwo jest dosyć ciekawe, bo jak się pojedyncze elementy rozłoży na czynniki pierwsze to jest dobrze, ale nie genialnie - ale jak się to połączy to powstaje naprawdę bardzo dobre piwo. Zdecydowanie polecam i mam nadzieję, że zostanie jeszcze uwarzone.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz