poniedziałek, 29 września 2014

Zarzecze, Pierwsza Warka Pils


Alkohol: 4,7%
Ekstrakt: 12%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 10 zł / 0,5 l [Kufle i Kapsle]

Uwagi: Piwo, które miało być testem dla nowego browaru w Zarzeczu, który nie jest typowym browarem, ponieważ sam nie zamierza warzyć piw, a użyczać za opłatą swoje moce browarom kontraktowym. Do głównych zleceniodawców należeć będą Pinta (która jednak nie opuszcza Zawiercia, a jedynie rozszerza swoją działalność na 2 browary) i Birbant (tutaj na ten moment chyba Witnica zostaje w grze, ale jak będzie finalnie nie do końca wiadomo). Uwarzone piwo to wg zapewnień klasyczny pils, ale patrząc na ekstrakt jest trochę za mocny jak na klasykę.

Wracając do samej recenzji, otrzymany trunek jest koloru złotego i jest dosyć mętny (nie wygląda tak ładnie jak w pełni klarowne pilsy, ale zmętnienie jest równomierne i nie przeszkadza). Piana koloru białego jest średnio obfita, ale jest trwała, opada w leniwym tempie i ładnie oblepia ścianki. W tym względzie przypomina najlepsze czeskie jasne lagery. Wysycenie dwutlenkiem węgla delikatnie poniżej średniej i też jest to jak najbardziej akceptowalne.

W zapachu dominują nuty słodowe, a reszta jest dosyć pusta. Chmielu nie ma za wiele, raczej na poziomie poprawnego jasnego lagera, zdecydowanie nie pilsa. Na dodatek po ogrzaniu pojawia się nuta alkoholowa (w pilsie?!).

W smaku mamy średniej wielkości goryczkę, która jest chyba najlepszym elementem tego piwa. Trochę szkoda, że poskąpiono chmielu na aromat i smak, bo pojawia się on w tylko niewielkiej ilości w postaci korzennej i pieprznej. Piwo ma charakter słodowy, jest raczej półpełni aniżeli wytrawne. Pojawia się też nielubiany przeze mnie posmak zbożowy.

Podsumowując, poza całkiem niezłą goryczką nie ma tutaj niczego na co warto byłoby zwrócić uwagę. Jeśli traktować to piwo jak test warzelni to jakoś się broni - jeśli miałby to być stały produkt, to chyba nie ma to sensu.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz