poniedziałek, 8 września 2014

Hopfenstark, Kluskap O’ Kom


Alkohol: 5%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Kanada

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,1 l [Festiwal Birofilia 2014 w Żywcu]

Uwagi: Piwo z niedużego kanadyjskiego browaru Hopfenstark, o którym ciężko znaleźć jakieś informacje w internecie (poza tym, że został zakwalifikowany wg ratebeer jako Spice/Herb/Vegetable i do fermentacji użytko drożdży typowych dla saisonów).

Otrzymany trunek jest koloru słomkowego i jest dosyć mętny. Piana jest średnio obfita, lekko oblepia i dosyć szybko opada do kożucha. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niezbyt wysokim poziomie intensywności.

W zapachu dominują nuty estrowe (głównie brzoskwiniowe), pojawiają się typowe dla piw belgijskich fenole (przyprawowe). Całość sprawia wrażenie lekko winne, a nawet szampańskiego. Gdybym miał strzelać styl to bym powiedział, że coś pomiędzy Saison, a Belgian Pale Ale.

W smaku jest bardzo podobnie, estrowo (brzoskwinie), fenolowo (przyprawy) i szampańsko i trochę w stylu win reńskich. Na minus wyczuwalny alkohol, co przy 5% alkoholu jest niedopuszczalne. Goryczka na poziomie niskim, ale raczej typowym dla stylów belgijskich.

Podsumowując, piwo jest poprawne, ale nic poza tym. Brakuje tutaj czegokolwiek, co mogłoby go wyróżnić na tle dziesiątek (jak nie setek) lekkich belgijskich/francuskich jasnych ejlów.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz