niedziela, 21 września 2014

Birbant, Robust Porter


Alkohol: 5,8%
Ekstrakt: 14,7%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: ~8 zł / 0,5 l [Piwny Stan]

Uwagi: Robust Porter z browaru Birbant, czyli najprawdopodobniej przeniesienie kolejnej receptury znanej z Hausta na kanwę nowego browaru. Po przelaniu do pokala otrzymujemy ciemnobrunatny trunek, który pod światłem nabiera rubinowych refleksów. Piana w kolorze cappuccino jest średnio obfita, opada dosyć powoli, lekko oblepia ścianki i prezentuje się całkiem ładnie. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, ale tutaj pasuje całkiem nieźle.

W zapachu mamy nuty podobne do kakao, lekko palone, lekko czekoladowe (gorzka czekolada) i kwaskowate. Całość jest niezbyt intensywna, a po ogrzaniu pojawia się nieduża, ale wyczuwalna woń alkoholu.

Smakowo piwo jest dosyć wytrawne (żeby nie powiedzieć, że wodniste), z niewysoką goryczką. Piwo jest dosyć mocno (jak na porter) palone, z lekkim posmakiem popiołowym. Do tego dochodzą aromaty gorzkiej czekolady, kawy i lekko kwaskowaty (od palonych słodów). Nuty chmielowe są minimalne i głównie pod postacią żywiczną i tytoniową. Piwo smakuje poprawnie, ale ciężko tutaj znaleźć cokolwiek co sprawiłoby, że po kilku dniach będzie się pamiętać jak to piwo smakowało.

Podsumowując, jest trochę niewielkich wad (mało aromatu, zbytnia paloność), a poza tym jest to poprawny robust porter. Problem w tym, że jest tylko poprawny.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz