środa, 24 września 2014

Evil Twin, The Cowboy


Alkohol: 5,5%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Dania

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 16 zł / 0,355 l [Festiwal Birofilia 2014 w Żywcu]

Uwagi: Wędzony lager z nowofalowego browaru? Z jednej strony niemieckie, klasyczne browary wysoko zawiesiły w tym aspekcie poprzeczkę, z drugiej po craft breweries spodziewam się, że dodadzą coś od siebie do lekko zakurzonego już stylu.

Po przelaniu do szklanki otrzymujemy głęboko złoty, mętny trunek. Piana jest dosyć spora, ale szybko opada do niewielkiego kożucha i tylko lekko oblepia ścianki. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, ale nie wiele i jakoś tutaj zbytnio nie przeszkadza.

W zapachu mamy z jednej strony nuty typowe dla słodu pilzneńskiego i niewielką ilość europejskiego chmielu, z drugiej kiełbasianą wędzonką (niezbyt intensywną), przez co całość sprawia wrażenie trochę Grodziskiego na sterydach. Piwo pachnie poprawnie, ale mało intensywnie i ciężko jest tutaj za cokolwiek pochwalić. W stosunku do wędzonych niemieckich marcowych (chociaż to jest pils o ekstrakcie pewnie ok 11-12 stopni Plato, więc słabszy niż typowe niemieckie rauchbiery) jest przeciętnie.

W smaku jest słodowo, lekko wędzono, z niewielką goryczką. Piwo jest nad wyraz wodniste w smaku, mimo, że niewielka słodycz jest tutaj uzyskana (ale nie nadaje ona pełni piwu). Po ogrzaniu pojawia się niezbyt przyjemna woń alkoholu, co przy tak słabym woltażowo piwu nie powinno mieć miejsca.

Podsumowując, gdybym miał jakoś określić to piwo to jest to coś pomiędzy naszym rodzimym Grodziskim, a niemieckimi Rauchmarzenami. Piwo poprawne, z małymi wadami (alkohol), ale niczym nie porywa. Można sobie darować i w tej cenie kupić 2x 0,5l z Bambergu.

Ocena końcowa: 6,5/10

3 komentarze:

 1. Evil Twin Brewing to browar kontraktowy.
  Piwo The Cowboy jest warzone w USA w browarze w browarze Two Roads.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy gdzieś napisałem, że nie jest to browar kontraktowy lub, że nie uwarzono tego piwa w USA? :)

   Co nie zmienia faktu, że za kraj pochodzenia uznaję miejsce z którego pochodzi browar/piwowar, który podpisuje się pod piwem. I dlatego Evil Twin i Mikkeller są duńskie, a warzony w Belgii Piknik z Dzikiem uważam za polskie piwo.

   Usuń
 2. Są kraje lepsze w produkcji piwa od Danii, co nie zmienia faktu, że warto Cowboya spróbować.

  OdpowiedzUsuń