wtorek, 16 września 2014

Nomad, Karel Ceska IPA


Alkohol: 7,6%
Ekstrakt: 16%

Kraj pochodzenia: Czechy

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 9,80 zł / 0,5 l [Piwny Stan]

Uwagi: IPA uwarzone przez czeskiego Nomada wyłącznie z użyciem czeskiego chmielu. Nie brzmi może zbyt zachęcająco, ale tym razem zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Piwo jest złote (jaśniejsze niż wskazywałoby na to zdjęcie), delikatnie opalizujące (o ile nie wleje się całości za jednym razem - na dnie jest nieźle zbity osad, który jednak po przelaniu całości powoduje, że w piwie unosi się mało apetyczna zawiesina). Piana jest średnio obfita, ładnie oblepia ścianki, powoli opada i długo utrzymuje się na powierzchni. Wysycenie dwutlenkiem węgla delikatnie poniżej średniej i pasuje tutaj jak najbardziej.

W zapachu jest zdecydowanie chmielowo, korzennie, słodko (owoce tropikalne) i pieprznie. Aromat jest średnio obfity (jak na IPA), ale bardzo przyjemny - nawet pomimo niewielkiego utlenienia (nuty miodowe).

W smaku mamy z jednej strony średnią pełnię (chociaż parametry mogłyby wskazywać na sporą wytrawność), która jednak kontrowana jest dosyć wysoką i przyjemną goryczką (może lekko zalegającą, ale na poziomie jak najbardziej akceptowalnym). Mamy tutaj nuty tytoniowe, korzenne i lekko kojarzące się z owocami tropikalnymi. Pojawia się również niewielki diacetyl (bardziej toffi niż masło).

Podsumowując, jest to świetne IPA, które bez problemów może stawać w szranki z piwami w tym stylu chmielonymi amerykańskimi odmianami chmielu. Ze swojej strony polecam.

Ocena końcowa: 8/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz