wtorek, 25 lutego 2014

Nogne O, Two Captains Double IPAAlkohol: 8,5%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Norwegia

Kolor: [8/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 21,99 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: Nogne O to legendarny norweski browar (który na rynku europejskim może stać w jednym rzędzie z Mikkellerem, BrewDogiem i De Molenem), którego piwa dosyć długo były niemalże nie do dostania w Polsce, ale ostatnimi czasy się to zmieniło, dzięki czemu udało mi się zakupić kilka co ciekawszych egzemplarzy. Na pierwszy ogień idzie Imperial IPA.

Po przelaniu do pokala otrzymujemy miedziany, opalizujący trunek - czyli wszystko jak być powinno w tym stylu. Piana koloru beżowego jest średnio obfita, ale bardzo szybko opada do niewielkiej obręczy. Na plus jedynie fakt, że oblepia ścianki w jakimś tam stopniu. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej i tutaj to nie przeszkadza.

W zapachu dominują oczywiście aromaty chmielowe i to w dużym stężeniu, mamy tutaj sporo owoców tropikalnych, cytrusów i nut kwiatowych, ale aromat jest trochę inny niż zwykle i przypomina taki miks zapachu rozpuszczalnej herbatki cytrynowej (jak się powącha ten granulat przed zaparzeniem) i granulatu chmielowego (granulat przed dodaniem do piwa pachnie trochę inaczej, świeżej). Tutaj wielkie brawa dla browaru.

Smakowo nie jest gorzej, piwo jest nad wyraz pełne, słodkie, nawet oleiste i oklejające usta, jednak jest kontrowane potężną goryczką. Nuty alkoholowe są bardzo dobrze ukryte (piwo grzeje lekko w przełyku, ale nie ma tutaj żadnych nut bimbrowych). Mamy tutaj sporo owoców tropikalnych, cytrusów, aromatów sosnowych, żywicznych i kwiatowych. Two Captains jest piwem nad wyraz degustacyjnym i chyba jedyny element, do którego mogę się przyczepić (wolę bardziej wytrawne IIPA).

Podsumowując, jest to genialny Imperial India Pale Ale, dla którego warto wydać każdą ze złotówek, których będzie od nas żądał sprzedawca w sklepie. Ze swojej strony zdecydowanie polecam.

Ocena końcowa: 9-/10

2 komentarze: