piątek, 27 czerwca 2014

Lwówek, Jankes


Alkohol: 4,2%
Ekstrakt: 12,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: [4/10]

Cena: ~5,50 zł / 0,5 l [Piwny Stan]

Uwagi: Grupa BRJ Marka Jakubiaka rozwija się coraz szybciej i chyba jako jedyny (obok Kormorana) przedstawiciel browarów regionalnych stara się wejść (przynajmniej częściowo) w piwną rewolucję (nie, jedna IPA z Witnicy to jeszcze nie to ;)). Bojanowo ma swoje Black IPA, Ciechan ma swoje American IPA, a Lwówek od niedawna ma swoje American Pale Ale.

Po przelaniu do pokala otrzymujemy bursztynowy, ładnie się prezentujący, aczkolwiek lekko opalizujący trunek. Piana jest szara, niezbyt obfita, opada w średnim tempie, lekko oblepia i nie prezentuje się zbyt okazale. Wysycenie dwutlenkiem węgla na średnim poziomie intensywności i takie tutaj pasuje idealnie (wyższe mogłoby przeszkadzać, niższe zmniejszałoby pijalność).

W zapachu od razu uderzają świeże aromaty amerykańskiego chmielu, głównie sosnowe i trawiaste, w mniejszym stopniu cytrusowe i owoców tropikalnych. Całość sprawia słodkie i lekko landrynkowe wrażenie, które jest w żadnym stopniu nie przeszkadza. Piwo pachnie nad wyraz przyjemnie (może nie genialnie, może nie tak intensywnie jak niektóre AIPA, ale ciężko jest się do czegoś przyczepić).

W smaku mamy średnią pełnię (nawet w kierunku średnio-wytrawnym) i przeciętną jak na styl goryczkę chmielową. Ale przez to piwo jest całkiem nieźle zbalansowane i idealnie nadaje się dla początkujących hop-headów. Dominują tutaj oczywiście aromaty chmielowe, słodkie, żywiczne, sosnowe, trawiaste i landrynkowe. Piwo pije się przyjemnie i dosłownie w okamgnieniu znika z pokala.

Podsumowując, bardzo udany produkt z browaru Lwówek. Oby więcej takich piw zagościło na rynku, BRJ to jednak większy poziom dystrybucji niż nasze mikrusy i kontraktowcy. Ze swojej strony polecam.

Ocena końcowa: 8/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz