środa, 26 marca 2014

Wojkówka, AIPA Dark


Alkohol: 4,5%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: [4/10]

Cena: 7,99 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: AIPA Dark to chyba z piąty sposób nazwania tego samego stylu (po Black IPA, Cascadian Dark Ale, India Black Ale, American Black Ale), jednak większość chyba wie co to oznacza - czarne, ale mało palone piwo z dużą ilością amerykańskiego chmielu. Jak jest tutaj? Zobaczmy...

Po przelaniu do pokala otrzymujemy czarny trunek, który wyłącznie pod światłem nabiera rubinowych refleksów. Piana koloru beżowego prezentuje się całkiem nieźle, jest średnio obfita, oblepia ścianki i opada w leniwym tempie. Wysycenie dwutlenkiem węgla na bardzo niskim poziomie intensywności i jak dla mnie powinno być jednak chociaż trochę wyższe.

W zapachu dominują nuty czekoladowe, kawowe i lekko palone, ale pojawia się także lekki diacetyl, przez co piwu bliżej do sweet stoutu niż Black IPA. Chmielowe nuty pojawiają się gdzieś tam w oddali pod postacią nut sosnowych, żywicznych i trawiastych - jednak ich intensywność dla tego stylu pozostawia wiele do życzenia. Po ogrzaniu pojawiają się lekkie nuty rozpuszczalnikowe. Finalnie piwo pachnie całkiem przyjemnie, ale mało stylowo.

Smakowo mamy średniej intensywności (w kierunku niskiej) goryczkę. Sporo czekolady mlecznej, kawy i diacetylu (pod postacią mleczno-śmietankową). Gdyby nie to, że nie dodano tutaj (wg etykiety) laktozy powiedziałbym, że bardzo niezły przedstawiciel mlecznego stoutu. Piwo jest dosyć aksamitne, średnio treściwe i mało chmielowe (jest tylko delikatny zarys sosnowo-żywiczny).

Podsumowując, ponieważ nie mam uczulenia na diacetyl i całkiem nieźle mi podchodzą sweet (milk) stouty to piwo oceniam jako całkiem smaczny trunek, który określiłbym mianem American Milk Stout. Jeśli ktoś szuka 100% Black IPA, to tutaj nie ma raczej czego szukać.

Ocena końcowa: 7/10

1 komentarze:

  1. Cool blog, keep up the good work! If you are interested, you can check out some helpful information about beer and weight loss at: www.beerandbody.com

    OdpowiedzUsuń