środa, 12 marca 2014

Komes, Poczwórny Bursztynowy


Alkohol: 10%
Ekstrakt: 19,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: paczka od producenta

Uwagi: Było już podwójne i potrójne z browaru Fortuna, które miały być polskimi odpowiednikami belgijskich dublów i triplów, tym razem pora na poczwórne, które ma być odpowiedzią na quadrupla. Trochę się dziwię polityce wydawania piw w stylach belgijskich, po pierwsze ze względu na ich mniejszy marketingowy potencjał (może poza witbierem), a po drugie z uwagi na sporą trudność technologiczną z uwarzeniem smacznych piw w tych stylach. Ale może się nie znam :)

Po przelaniu do pokala otrzymujemy głęboko miedziany, wpadający w brąz, klarowny trunek. Piana jest mizerna, szybko opada do ledwie widocznej obręczy, a po dłuższej chwili znika całkowicie. Wysycenie dwutlenkiem węgla trochę poniżej średniej i pasuje w tym przypadku całkiem nieźle.

W zapachu dominuję estry, na czele z nutami owoców leśnych, jabłecznika i winnymi. Pojawia się tutaj również aromat drożdżowy, całkiem nieźle ukryty alkohol i trochę fenoli typowych dla Belgii (korzenne, przyprawowe). Całość pachnie całkiem nieźle, może nie wybitnie, ale i tak jestem zaskoczony na plus.

W smaku największym problemem piwa jest dosyć spora alkoholowość (podejrzewam, że poleżakowanie przez dłuższy czas mogłoby tutaj sporo zdziałać). Mamy tutaj aromaty owocowe, winne (trochę jak czerwone wino półsłodkie) i lekko fenolowe. Co ciekawe piwo pomimo swojej mocy jest raczej wytrawne, a nawet wodniste. Słodycz jest tutaj niewielka, a o pełni lub oklejaniu jamy ustnej można zapomnieć. Ogólnie rzecz ujmując brakuje tutaj trochę większej ilości fenoli, pełni i intensywniejszych doznań. Bliżej temu piwu do piw w stylu Belgian Strong Ale niż typowych przedstawicieli stylu Quadrupel (od Trappistów).

Podsumowując, nie jest to złe piwo, a powiedziałbym, że nawet najsmaczniejsze z całej trójki "belgijskiej" z Fortuny. Nie zmienia to jednak faktu, że do najlepszych egzemplarzy z Belgii jeszcze daleka droga.

Ocena końcowa: 6,5/10

1 komentarze:

  1. Piwo jest fatalne, stringi z BŁ smakują lepiej. Z quadem trudno pomylić.

    OdpowiedzUsuń