piątek, 7 marca 2014

Radeberger, Pilsner


Alkohol: 4,8%
Ekstrakt: 11,8%

Kraj pochodzenia: Niemcy

Kolor: [7/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [5/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 2,44 zł / 0,5 l [Lidl]

Uwagi: Co jakiś czas pojawiają się w sieci narzekania na polskie browary rzemieślnicze, że nie warzą "pilsa za 3 złote". Zważywszy, że ogrom piw w tym stylu warzy się u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, a przy tym nie ma problemów z dostępem do nich (nawet spore sieci dyskontów i hipermarketów co jakiś czas rzucają owe na swoje półki) to trochę dziwię się narzekaniom.

Na Radebergera trafiłem przez przypadek w Lidlu, nie spodziewam się po nim za wiele, ale spełnia wszystkie wytyczne "pilsa za 3 złote" ;) Po przelaniu do pokala otrzymujemy jasnozłoty, w pełni klarowny trunek. Piana jest średnio obfita, ale niezbyt ładna, szybko opada do niewielkiego kożucha. Wysycenie dwutlenkiem węgla na średnim poziomie (tutaj plus, bo często nasycenie jest przesadnie wysokie).

W zapachu dominują nuty słodowe (typowe dla słodu pilzneńskiego), jest lekka nuta siarkowa, a także delikatne oznaki utlenienia (miód i mokry karton). Brakuje mi tutaj głównie aromatu chmielowego, który zdecydowanie polepszył by odbiór piwa.

W smaku piwo jest dosyć wytrawne, z całkiem niezłą (jak na styl) goryczką. W samym piwie nie za wiele się dzieje, mamy trochę słodowości, lekką metaliczność i mokry karton (niezbyt intensywny). Piwo pije się jednak całkiem przyjemnie.

Podsumowując, nie jest to może mistrzostwo świata, ma już lekkie oznaki utlenienia (trochę przeleżało u mnie w lodówce), ale nie jest też tak paskudne, żeby nie można go było wypić.

Ocena końcowa: 5,5/10

2 komentarze:

  1. g.m.borowski@gmx.net13 grudnia 2016 21:52

    Piwo jest bardzo dobre i potrzebuje właściwą temperaturę. Jakość 1wsza klasa. każdemu polecam. Sam browar to tradycja i Marka a nie przereklamowany produkt. Wygląd i walory smakowe tylko podkreślają jakość i kulturę niemieckiego piwa. Oceniam piwo na 10/10 punktów. Polecam...

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem dobre lepsze niż jakiś Calsberg

    OdpowiedzUsuń