piątek, 14 marca 2014

Birbant, American Brown Ale


Alkohol: 5,5%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 7,10 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: Kolejny powstały niedawno browar kontraktowy, tym razem warzący w podgorzowskiej Witnicy. Piwo uwarzone zostało w stylu American Brown Ale, czyli trochę ciemniejszej (więcej nut melanoidynowych i karmelowych) wersji American Amber Ale idącej trochę w kierunku Brown Porteru.

Po przelaniu do pokala otrzymujemy ciemno miedziany, opalizujący trunek. Piana jest średnio obfita, opada w dosyć leniwym tempie, oblepia i utrzymuje się niemal do samego końca. Nasycenie dwutlenkiem węgla delikatnie poniżej średniej, ale tutaj całkiem nieźle pasuje.

W zapachu od razu uderzają ogromne ilości aromatów chmielowych (i to pod postacią najlepszych odmian amerykańskiego chmielu). Mamy tutaj ogrom nut cytrusowych, owoców tropikalnych, sosnowych i żywicznych. Pojawia się również bardzo delikatna nuta karmelowa i przypieczonej skórki od chleba (to te aromaty, które odróżniają piwo od AIPA lub American Amber Ale). Całość naprawdę robi wrażenie w tym aspekcie.

W smaku mamy średniej wielkości, aczkolwiek lekko ściągającą i drapiącą goryczkę. Tutaj już nie ma tylu cytrusów i owoców tropikalnych, pojawiają się jednak aromaty tytoniowe, ziemiste i sosnowe (jeśli chodzi o aspekt chmielowy), a także karmelowe i melanoidynowe. Całość jest dosyć wytrawna (nawet lekko wodnista), ale przy tym zdecydowanie pijalna. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo lepiej pachnie niż smakuje.

Podsumowując, jest to bardzo udany debiut Birbanta, co nie zmienia faktu, że jest tutaj jeszcze pole do ulepszeń.

Ocena końcowa: 8,5/10

1 komentarze:

  1. Muszę spróbować tego piwka :) Pozdrawiam kinokufel.

    OdpowiedzUsuń