wtorek, 11 marca 2014

Ninkasi, N 13.C Oatmeal Stout


Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 12,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 8,50 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: Piwo w stylu oatmeal stout (na co wskazuje nawet enigmatyczne dla niezaznajomionych 13.C na etykiecie, odnoszące się do tego właśnie stylu wg klasyfikacji stylów piwnych BJCP) z kolejnego (sporo ich ostatnimi czasy) browaru kontraktowego na rodzimym rynku. Browar Ninkasi uwarzył swoje pierwsze piwo w koszalińskim minibrowarze Kowal.

Wracając do recenzji, po przelaniu do szklanki otrzymujemy czarny trunek, który tylko pod ostrym światłem nabiera ciemno rubinowych refleksów. Piana koloru cappuccino jest niezbyt obfita, ale opada dosyć leniwie i całkiem nieźle utrzymuje się na powierzchni. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, ale w tym stylu nie jest to jakiś ogromny grzech.

W zapachu sporo nut mlecznych, śmietankowych i czekolady mlecznej, które z dużym prawdopodobieństwem (o ile nie dodano tutaj laktozy, a etykieta milczy na ten temat) świadczą o sporej ilości diacetylu w aromacie. Ponieważ sam nie jestem jakoś przesadnie uczulony na ten zapach to nie jest to dla mnie zbyt spory problem - a co więcej, uważam, że w przypadku piw ciemnych diacetyl rzadko potrafi popsuć odbiór piwa. Tutaj jest całkiem przyjemnie, zdecydowanie w kierunku milk stoutów, aniżeli typowych, klasycznych stoutów owsianych.

W smaku ilość diacetylu jest jeszcze większa niż w aromacie, mamy tutaj nuty mleczne, śmietankowe, czekoladowe (ale takiej słodkiej, mlecznej czekolady). Piwo jest dosyć aksamitne, lekko kwaskowate (od słodu), ale też delikatnie słodkie. Słodycz samego piwa, nie zmienia faktu, że w teksturze jest dosyć wytrawne, a nawet wodniste - brak tutaj jakiejkolwiek pełni. Goryczka na minimalnym poziomie.

Podsumowując, piwo pije się całkiem nieźle (w moim subiektywnym odczuciu), ale jeśli ktoś szuka prawdziwego oatmeal stoutu lub ma alergię na diacetyl może z dużą łatwością odjąć ze 2 pkt z oceny finalnej. Gdybym dostał takie piwo na konkursie, to dla stylu zadeklarowanego przez browar odpadłoby na starcie, ale poza konkursem nie jest już tak źle.

Ocena końcowa: 7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz