sobota, 21 grudnia 2013

Buxton, Imperial BlackAlkohol: 7,5%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Anglia

Kolor: [10/10]
Piana: [10/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 18,99 zł / 0,5 l [Piwa Świata]

Uwagi: Po przelaniu do pokala otrzymujemy czarne, nieprzejrzyste nawet pod ostrym światłem piwo w stylu Black IPA. Piana koloru cappuccino jest bardzo gęsta, kremowa (niemal jak w piwach z azotem typu Guinness), a przy okazji obfita i utrzymująca się na powierzchni do samego końca. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, nie przeszkadza to tutaj zbyt mocno, ale sam preferowałbym odrobinę wyższe.

W zapachu mamy nuty gorzkiej czekolady, które kontrowane są aromatami chmielowymi (żywicznymi i owoców tropikalnych). Paloność jest bardzo delikatna, a dodatkowo pojawia się lekka kawowość. Całość dzięki amerykańskim chmielom sprawia wrażenie dosyć słodkiego w odbiorze. Intensywność aromatów jest zdecydowanie wysoka i ciężko jest się tutaj do czegokolwiek przyczepić. Na plus brak jakichkolwiek nut alkoholowych.

W smaku mamy średniej wielkości goryczkę, dosyć sporą pełnię, która powoduje, że piwo sprawia wrażenie dosyć słodkiego. Pojawiają się tutaj nuty owoców tropikalnych, żywiczne, sosnowe i trawiaste, a także gorzka czekolada i w bardzo małym stopniu paloność i orzech. Na plus po raz kolejny świetnie ukryty alkohol. A jedyne zastrzeżenie jakie mógłbym mieć to fakt, że sam preferuję bardziej wytrawne Black IPA.

Podsumowując, jest to bardzo dobre piwo, niezły przedstawiciel stylu (aczkolwiek z woltażem 7,5% należy raczej do mocniejszych przedstawicieli), aczkolwiek, żeby uznać je za genialne brakowało mi tutaj tego pierwiastka, który wyróżnia tych najlepszych. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo zdecydowanie warte spróbowania.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz