niedziela, 15 grudnia 2013

Bojan, WielkopolskieAlkohol: 5%
Ekstrakt: 12,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [4/10]
Zapach: [5/10]
Smak: [4/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 3,90 zł / 0,5 l [Centrala Piwna]

Uwagi: Piwo z nowego browaru Marka Jakubiaka w Bojanowie. Na początek browar wystartował z jasnym lagerem (którego tutaj recenzuję) i Black IPA, które okazało się nie do końca "black" (na szczęście wyszła już druga warka tego drugiego i teraz kolor jest już poprawnie skalibrowany).

Wracając do Bojana Wielkopolskiego, po przelaniu do pokala otrzymujemy złoty, trochę ciemniejszy niż w typowych lagerach trunek, który dosyć mocno opalizuje. Piana jest niezbyt obfita, brzydko wyglądająca (spore pęcherzyki), a na dodatek szybko opada do ledwie obręczy. Wysycenie dwutlenkiem węgla trochę poniżej średniej.

W zapachu dominują nuty słodowe, estrowe (przypominające jabłecznik), a także wyczuwalny jest mokry karton (utlenienie?). Nie ma tutaj niczego za co można by Wielkopolskie pochwalić. W smaku mamy wyczuwalną słodycz, niewielką goryczkę i po raz kolejny jabłecznik, oraz mokry karton. Piwo jest po prostu mało smaczne, brakuje tutaj goryczki, brakuje aromatów chmielowych, brakuje rześkości (przez niezbyt wysokie odfermentowanie i wyczuwalną słodycz ciągle pojawia się tutaj mdłe wrażenie), brakuje również pijalności.

Podsumowując, jest to niezbyt udany start nowego browaru wchodzącego w skład BRJ (Browary Regionalne Jakubiak). Mam nadzieję, że to tylko początkowe problemy, które z biegiem czasu zostaną zażegnane.

Ocena końcowa: 4,5/10

1 komentarze:

  1. No to chyba piliśmy inne piwo :)
    u mnie conajmniej 7/10
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń