środa, 1 lipca 2015

Przegląd polskiego craftu 2

Szybki, przypadkowy wypad do Kufli i Kapsli w połowie maja skutkował spróbowaniem kilku niepitych do tej pory piw. Trafił się czeski pils (a przynajmniej tak twierdzą sami twórcy) z browaru Reden, Session IPA z browaru kontraktowego Trzech Kumpli, Session Black IPA z Piwnego Podziemia (nazwa "session" w piwach to chyba tegoroczna moda ;)) i Oatmeal Stout z browaru Artezan (piłem już kiedyś wersję specjalną z dodatkiem kawy, wersji podstawowej jakoś nie było okazji).

Reden, Wielka SzychaAlkohol: 5%
Ekstrakt: 12%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4,5 zł / 0,125 l [Kufle i Kapsle]

Uwagi: Miał być czeski pils, a chmielu w aromacie nie ma co się doszukiwać. Brakuje też typowego dla tego podstylu pilsa chociażby lekkiego diacetylu. Jest za to poprawny, złoty, lekko opalizujący kolor, niewielka piana, średnie nasycenie i całkiem niezła goryczka chmielowa. Szkoda tylko, że mało się tutaj dzieje, piwo jest dosyć wytrawne, z lekkim siarkowym aromatem, przez co jeśli miałbym mocno przymrużyć oczy to powiedziałbym, że bliżej tutaj do niemieckiego pilsa.

Największy problem to jednak brak jakiegokolwiek chmielu w aromacie i niezbyt duża pijalność.

Ocena końcowa: 6/10


Trzech Kumpli, Piece of CakeAlkohol: 5,6%
Ekstrakt: 13,5%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4,5 zł / 0,125 l [Kufle i Kapsle]

Uwagi: Session IPA, czyli coś pomiędzy mocniejszym APA, a lżejszym IPA. Kolor złoty, mocno opalizujące, piana średnio obfita, dosyć szybko opadająca. Wysycenie dwutlenkiem węgla na średnim poziomie intensywności.

W zapachu głównie aromat chmielowy, białych owoców, korzenny i lekko cebulowy. Całkiem intensywny, ale nie do końca przyjemny (brakuje mi tutaj cytrusów i owoców tropikalnych).

W smaku spora wytrawność, średniej wielkości goryczka i spora pijalność. Aromaty chmielowe podobne jak w zapachu, intensywność przeciętna jak na IPA, ale piwo broni się tym, że z każdym kolejnym łykiem chce się wziąć następny.

Podsumowując, nie ma tutaj żadnego efektu "wow", ale piwo rzeczywiście jest sesyjne i pijalne.

Ocena końcowa: 7,5/10

Piwne Podziemie, Akka Dakka BlakkaAlkohol: 4,6%
Ekstrakt: 11,3%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4,5 zł / 0,125 l [Kufle i Kapsle]

Uwagi: Session Black IPA (ciekawe kiedy pojawi się Session RIS lub Session Barley Wine? ;)). Piwo ciemnobrunatne, niemalże czarne. Piana niezbyt obfita, lekko oblepia i opada w przeciętnym tempie. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej.

W zapachu dominuje typowa dla BIPA mieszanka czekolady, prażonego słonecznika i aromatu chmielowego (głównie sosna i żywica). Całość jest przyjemna, ale niezbyt intensywna (na tle najlepszych piw w tym stylu).

W smaku mamy pół wytrawny charakter, lekką kwaskowatość i paloność, a do tego sporo czekolady, kawy i żywiczno-sosnowej chmielowości. Goryczka na średnim w kierunku niskiego poziomie. Piwo poprawne, nieźle pijalne, ale ciągle ma się wrażenie, że brakuje tutaj uderzenia.

Ocena końcowa: 7,5/10

Artezan, Czarna WołgaAlkohol: 5,5%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [9/10]
Piana: [9/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [2/10]
Opakowanie: brak

Cena: 4,5 zł / 0,125 l [Kufle i Kapsle]

Uwagi: Coffee Wołga było piwem świetnym, wersja podstawowa nie ustępuje jej w niczym. Ale od początku, kolor ciemnobrunatny, niemalże czarny. Piana idealna (nalewane z pompy), trwała, mocno oblepiająca ścianki. Wysycenie z uwagi na użycie pompy niemal zerowe (w tym stylu jednak w żadnym wypadku mi to nie przeszkadza).

W zapachu mamy przyjemny, ale średnio intensywny aromat gorzkiej czekolady i kawy. Lepiej jest w smaku, tutaj również dominuje miks gorzkiej czekolady i kawy, do którego dochodzi nieduża paloność. Jednak największe brawa należą się za aksamitność i gładkość, które tak uwielbiam w stoutach, a które nadają piwu świetnej pijalność.

Podsumowując, świetne piwo, najlepsze z tej czwórki.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz