poniedziałek, 27 lipca 2015

Jan Olbracht, Piotrek z Bagien American IPA


Alkohol: 6%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 7,99 zł / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: American IPA z browaru rzemieślniczego Jan Olbracht. Po przelaniu do pokala otrzymujemy głęboko złoty, wpadający lekko w bursztyn, delikatnie opalizujący trunek. Piana jest niezbyt obfita, średnio trwała i nie oblepiająca ścianek. Wysycenie dwutlenkiem węgla delikatnie poniżej średniej, jak najbardziej pasuje do stylu.

W zapachu dominują nuty chmielowe, głównie iglaste/sosnowe. Do tego dochodzą aromaty korzenne, żywiczne i owocowe (głównie białe owoce). Całość jest intensywna, przyjemna w odbiorze i zasadniczo ciężko się do czegoś przyczepić. Nie ma tutaj może efektu "wow" i buchnięcia chmielem z butelki na całe pomieszczenie, ale i tak jest jak najbardziej pozytywnie.

W smaku znów mamy sporo chmielu, tutaj na pierwsze miejsce wychodzi chmiel Mosaic, który daje aromat białych owoców, dopiero chwilę później docierają nuty sosnowe, owoców tropikalnych i korzenne. Piwo jest wytrawne, z średnią, ale bardzo przyjemną goryczką. Jednak największym plusem tego piwa jest niesamowita pijalność, która powoduje, że Piotrek z Bagien znika w tempie wręcz ekspresowym.

Podsumowując, kolejne świetne AIPA na rodzimym rynku - w tym momencie naprawdę nie ma co już narzekać na ten styl, niemal zawsze można dostać coś świeżego, co zadowoli każdego. Piwo z browaru Jan Olbracht jest kolejnym tego przykładem, który można polecić z czystym sumieniem.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz