niedziela, 12 kwietnia 2015

Perun, Droga do Prawii


Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 13%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [5/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [8/10]
Opakowanie: [7/10]

Cena: 7,99 zł / 0,5 l [Piwowar]

Uwagi: Amber weizen z dodatkiem żyta w zasypie, czyli coś pomiędzy hefeweizenem a dunkel weizenem. Po przelaniu do pokala otrzymujemy pomarańczowy, mocno mętny trunek. Piana w kolorze beżowym jest niezbyt ładna, ze sporymi pęcherzykami, średnio obfita, szybko opadająca do obręczy i nie oblepiająca ścianek. Wysycenie dwutlenkiem węgla za to zdecydowanie na wysokim, typowym dla pszenic w stylu bawarskim poziomie.

W zapachu mamy aromaty drożdżowe, goździkowe i lekko bananowe. Do tego dochodzi delikatna nuta jabłecznika, czyli mamy niemal klasyczny i na wskroś typowy przykład hefeweizena. Aromatów od ciemniejszych słodów (jak i od żyta) nie uświadczyłem tutaj. Jest poprawnie, ale nic poza to.

W smaku jest wytrawnie, nawet lekko wodniście, z delikatną kwaskowatością i brakiem jakiejkolwiek goryczki (chociaż w tym stylu to nie wada). Znów mamy drożdże, goździki i w mniejszym stopniu banany oraz jabłecznik. Piwo smakuje poprawnie, jak typowy hefeweizen, ale trochę mało się tutaj dzieje.

Podsumowując, żyto nic nie wnosi do piwa, tak samo ciemniejsze słody. A całość smakuje jak poprawny, ale przeciętny hefeweizen. Od browarów nowofalowych nie tego się spodziewam.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz