niedziela, 12 kwietnia 2015

Ale Krajan


Alkohol: 6%
Ekstrakt: 14,1%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [7/10]
Opakowanie: [5/10]

Cena: 6,99 zł / 0,5 l [Piwowar]

Uwagi: Piwo z Krajana, które na etykiecie ma English Bitter, a jest mocniejsze nawet od ESB i parametrom bliżej do wyspiarskiego, klasycznego IPA. Po przelaniu do pokala otrzymujemy świetnie się prezentujący, głęboko złoty, w pełni klarowny trunek. Piana jest spora, ale szybko opada i nie oblepia ścianek. Wysycenie dwutlenkiem węgla na wysokim poziomie i zdecydowanie nie pasuje do żadnego angielskiego stylu, a już na pewno nie do bittera.

W zapachu mamy połączenie skunksa (ach ta zielona butelka) z pozostałościami po chmielu (głównie kwiatowe i geraniolowe nuty). Do tego dochodzi nuta żelazista i zasadniczo nic więcej w tym piwie wywąchać nie można. Nie jest jakoś strasznie źle (lepiej niż w typowych regionalnych lagerach), ale nie ma też za co pochwalić.

W smaku mamy z jednej strony słodowe, melanoidynowe nuty (a do tego utlenienie pod postacią mokrego kartonu i miodu), z drugiej chmielowo-kwiatowe aromaty przeplatane sporym skunksem. Znów pojawia się metaliczność. Piwo pije się przeciętnie, plus chyba jedynie za to, że piwo jest dosyć mocno odfermentowane, dzięki czemu nie ma męczącej słodyczy.

Podsumowując, bardzo przeciętne piwo. Ewidentnie widać, że Krajan coś tam próbuje robić innego, ale wygląda na to, że piwowarzy wiedzę chyba czerpią chyba z powietrza. Zdecydowanie browar powinien zatrudnić kogoś ze świeżymi pomysłami i wiedzą o piwach innych niż jasny lager.

Ocena końcowa: 6/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz