poniedziałek, 3 listopada 2014

Hoppin Frog, Hopped-Up Goose Juice Rye IPA


Alkohol: 7%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Kolor: [8/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [8/10]

Cena: 40 zł / 0,65 l [Festiwal Birofilia 2014 w Żywcu]

Uwagi: Żytnie IPA z amerykańskiego browaru Hoppin Frog. Po przelaniu do pokala otrzymujemy bursztynowy, klarowny trunek, który prezentuje się naprawdę ładnie. Piana jest spora, opada w przeciętnym tempie, lekko oblepia i utrzymuje się na powierzchni do samego końca. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niezbyt wysokim poziomie intensywności i mogłoby jednak być trochę wyższe.

W zapachu dominują oczywiście nuty chmielowe, głównie żywiczne, sosnowe i owoców tropikalnych. Pojawia się również niewielkie utlenienie (mokry karton). Całość jest całkiem przyjemna, ale brakuje mi tutaj intensywności (po IPA wymagam więcej). Na minus również fakt, że ciężko powiedzieć, aby dodatek żyta wnosił cokolwiek do bukietu zapachowego.

W smaku mamy dosyć sporą pełnię (bardziej w stylu Imperial IPA), która jednak jest kontrowana przez średniej wielkości goryczkę, dzięki czemu całość sprawia wrażenie całkiem nieźle pijalnego. Dopiero po ogrzaniu pojawia się lekka woń alkoholu i całość trochę traci na rześkości. Mamy tutaj oczywiście aromaty chmielowe, głównie żywiczne, korzenne i sosnowe. Pojawia się również utlenienie (mokry karton i aromat suchego granulatu herbacianego). Całość pomimo tych kilku minusów jest całkiem smaczna, jednak brakuje mi tutaj jakiegoś uderzenia, który by powodował, że pamiętałbym je po jakimś czasie.

Podsumowując, jest to smaczne, przyjemne i pijalne IPA, w którym żyta zbytnio nie czuć. Z drugiej strony brakuje tutaj tego czegoś, tego efektu "wow".

Ocena końcowa: 8/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz