poniedziałek, 5 października 2015

Wrężel, AAA


Alkohol: 5,4%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 9,20 zł / 0,5 l [Raj Piwosza]

Uwagi: American Amber Ale z browaru Wrężel. Po przelaniu do pokala otrzymujemy ciemno bursztynowy, wpadający nawet bardziej w miedź trunek, który jest mocno opalizujący. Piana w kolorze beżowym jest średnio obfita, średnio trwała i lekko oblepiająca ścianki. Wysycenie dwutlenkiem węgla poniżej średniej, trochę w kierunku angielskich bitterów, aniżeli typowych AAA.

W zapachu od początku uderza intensywny i bardzo przyjemny aromat będący świetnie współgrającą mieszanką słodowych nut karmelu i przypieczonej skórki od chleba (melanoidyny), a także chmielowych aromatów pod postacią cytrusów (grejpfrut), sosny i żywicy. Całość jest świetna i dokładnie tak dla mnie powinien pachnieć bursztynowy elj na amerykańskich chmielach.

W smaku mamy pół wytrawny charakter. Znów pojawiają się nuty słodowe, karmelowe i melanoidynowe. Znów również chmiel gra ważną rolę, z jednej strony w postaci średniej wielkości goryczce (idącej w kierunku poziomu nawet AIPA), z drugiej w postaci aromatów chmielowych, głównie żywicznych i iglastych (sosna, świerk). Trochę mniej jest tutaj cytrusów, ale i tak jest poprawnie. Plusem piwa na pewno jest też świetna pijalność.

Podsumowując, świetne American Amber Ale, które mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. A sam Wrężel po pierwszym niewielkim falstarcie pod postacią APA ciągle winduje swój poziome coraz wyżej. Zdecydowanie polecam.

Ocena końcowa: 8,5/10

1 komentarze:

  1. Bo w Żywcu (miasta nie mylić z koncerniakiem) robimy robotę :) WIPA, AAA i RIPA to naprawdę rewelacyjne piwa..

    OdpowiedzUsuń