czwartek, 8 października 2015

Camba Bavaria & Artezan, Vorsicht Hopfen


Alkohol: 7%
Ekstrakt: 16,1%

Kraj pochodzenia: Niemcy

Kolor: [7/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: [8/10]

Cena: 13,80 zł / 0,33 l [Raj Piwosza]

Uwagi: India Pale Lager czyli taki dziwny twór, który zasadniczo nie wiem po co powstał (fermentowanie IPA na neutralnych drożdżach pokroju US-05 i tak nie daje żadnych oddrożdżowych aromatów, a nawet jeśli są minimalne to zawsze przykryte przez chmiel). Drożdże dolnej fermentacji są trudniejsze w użyciu, więc nie widzę żadnego pozytywnego aspektu, który miałyby tutaj wnieść. Piwo powstało jako kooperacja najbardziej płodnego polskiego browaru, czyli Artezana i jednego z czołowych przedstawicieli niemieckiej nowej fali, tj. browaru Camba Bavaria.

Wracając jednak do samej recenzji, po przelaniu do pokala otrzymujemy jasnozłoty, lekko opalizujący trunek. Piana jest obfita, ale z dosyć sporymi pęcherzykami, średnio trwała i mocno oblepiająca ścianki. Wysycenie dwutlenkiem węgla na średnim poziomie intensywności.

W zapachu na początku pojawia się lekko siarkowa nuta (od razu wiadomo, że mamy do czynienia z lagerem), do tego dochodzą chmielowo-melonowe nuty z odrobiną grejpfruta i trochę aromatów winnych. Problemem jest jednak to, że całość jest zdecydowanie mało intensywna i po prostu płaska w odbiorze.

Smakowo jest jeszcze słabiej, tutaj aromaty winne wychodzą jeszcze bardziej. Jest spora wytrawność, lekka słodycz i średniej wielkości goryczka. Pojawia się nie do końca przyjemny alkohol, a do tego trochę chmielowo-melonowych nut. Piwo jest niezbyt pijalne i po prostu męczy.

Podsumowując, bardzo przeciętne jak na tak dwa uznane browary piwo. Nie jest jakoś konkretnie słabe, ale po prostu zawodzi tym, że ciężko za cokolwiek pochwalić. Czasami nie warto silić się na coś czego inni nie uwarzyli, a zrobić np. dobrze pochmielone American IPA.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz