piątek, 9 sierpnia 2013

Widawa, Magic Donington 93Alkohol: 5,6%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [7/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [6/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 8 zł / 0,33 l [Festiwal Piw Rzemieślniczych - Annopole]

Uwagi: Piwo w stylu Extra Special Bitter (ESB) z browaru Widawa, uwarzone zapewne z myślą o Festiwalu Birofilia (a dokładniej odbywającym się tam konkursie piw rzemieślniczych) - co wcale nie dziwi, w końcu Magic uzyskał tam drugie miejsce. A sama nazwa jak i etykieta nawiązuje do jednego z najlepszych kierowców w historii Formula 1 (Ayrton Senna).

Po przelaniu do pokala otrzymujemy miedziany, niezbyt ładnie się prezentujący (z mętną zawiesiną) trunek. Piana średniej wielkości, koloru beżowego, dosyć wolno opada i pokaźnie oblepia ścianki. Wysycenie dwutlenkiem węgla zdecydowanie poniżej średniej, niby zgodnie ze stylem, ale jednak jak dla mnie mogłoby być trochę wyższe.

W zapachu dominują nuty słodowe, lekko torfowe, waniliowe i toffi. Brakuje tutaj trochę aromatów chmielowych, przeszkadza również lekko wyczuwalna nuta rozpuszczalnikowa.

W smaku mamy przypaloną skórkę od chleba, średnią treściwość, lekką słodowość i delikatnie wyczuwalne owoce. Goryczka jest niezbyt intensywna i mogłaby być zdecydowanie wyższa. Poza tym pojawiają się lekkie nuty rozpuszczalnikowe, alkoholowe i popiołowo-palone. Wygląda na to, że przesadzono trochę z temperaturą fermentacji w browarze.

Podsumowując, jest to średniej klasy ESB, zdecydowanie słabszy od Angielskiego Śniadania z Pinty. Swoją drogą zastanawia mnie poziom konkursu rzemieślniczego, skoro ten przeciętniak zdobył II miejsce na festiwalu.

Ocena końcowa: 6,5/10

1 komentarze:

  1. Chyba piłeś inne piwo, albo jest to druga warka, albo stare długo po terminie. W Żywcu piwo uderzało amerykańskimi chmielami, znakomicie goryczkowe, więc wydawanie takich opinii jak w ostatnim paragrafie trzeba uznać za co najmniej nie na miejscu.

    OdpowiedzUsuń