poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Pracownia Piwa, Huncwot


Alkohol: 5,9%
Ekstrakt: 14%

Kraj pochodzenia: Polska

Kolor: [8/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [6/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,3 l [Festiwal Birofilia 2014 w Żywcu]

Uwagi: American IPA od Pracowni Piwa - trochę trzeba było na ten styl-symbol piwnej rewolucji poczekać, ale w końcu jest. Otrzymany trunek ma głęboki, miedziany, świetnie się prezentujący kolor i przypomina raczej wyspiarskie wersje IPA. Piana jest średnio obfita, gęsta, ładnie oblepia ścianki i utrzymuje się na powierzchni do samego końca. Wysycenie dwutlenkiem węgla na średnim poziomie intensywności - pasuje jak ulał.

W zapachu z jednej strony mamy nuty przypieczonej skórki od chleba (melanoidyny, co w sumie nie dziwne po kolorze jaki piwo posiada), z drugiej sporo aromatu chmielowego (nuty sosnowe, żywiczne, tytoniowe i owoców tropikalnych). Całość sprawia całkiem niezłe, słodkie wrażenie, jednak brakuje mi tutaj jakiegoś efektu "wow". Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

W smaku mamy średniej wielkości goryczkę i średnią pełnię (nawet w kierunku wytrawnym), dzięki czemu Huncwot jest świetnie pijalny, nie jest przesłodzony i znika dosłownie w oka mgnieniu. Dominują tutaj oczywiście aromaty chmielu amerykańskiego, żywiczne i sosnowe, a w mniejszym stopniu owoców tropikalnych. Pojawia się też aromat przypieczonej skórki od chleba. Samo piwo może nie robiłoby wielkiego wrażenia, ale jest tak świetnie zharmonizowane i pijalne, że po prostu ciężko odmówić sobie kolejnego łyku. Jest czymś takim dla AIPA czym był Pacific Pale Ale dla APA, gdy pojawił się na polskim rynku.

Podsumowując, jest to świetne AIPA. Może nie jest tak hard-core'owo goryczkowe i aromatyczne jak piwa w tym stylu potrafią być, ale nadrabia pijalnością. Zdecydowanie polecam.

Ocena końcowa: 8,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz