niedziela, 26 marca 2017

Przegląd craftu 24

Tym razem w przeglądzie craftu wielonarodowo. 4 piwa i browary z 5 krajów zaangażowane w uwarzenie ich. Jeden świetny RIS, a reszta raczej poniżej oczekiwań. Zapraszam do czytania.

Aegir & Beavertown, Beaver Double White IPAAlkohol: 8%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Norwegia

Kolor: [6/10]
Piana: [8/10]
Zapach: [7/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [4/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,125 l [Chmielarnia]

Uwagi: Imperialny White IPA w kooperacji norewskiego browaru Aegir i londyńskiego Beavertown. Piwo w kolorze jasnozłotym, klarowne. Piana średnio obfita, ładnie oblepiająca i trwała. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niskim poziomie intensywności.

W zapachu mamy na początku trochę siarki, później aromaty białych owoców, kwiatów i perfum. Szkoda tylko, że całość jest mało intensywna. Brakuje mi też cytrusów typowych dla białych IPA.

Smakowo dostajemy piwo półwytrawne z niezbyt wysoką goryczką chmielową. Mamy tutaj nuty kwiatowe, perfumowe i w zdecydowanie mniejszym stopniu trawiaste i sosnowe. Znów brakuje cytrusów i znów brakuje intensywności. Na plus dobrze ukryty alkohol, ale jednak spodziewałbym się więcej przy tak mocnym piwie.

Ocena końcowa: 7/10

Omnipollo, FatamorganaAlkohol: 8%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Szwecja

Kolor: [6/10]
Piana: [7/10]
Zapach: [8/10]
Smak: [8/10]
Nasycenie: [5/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,125 l [Chmielarnia]

Uwagi: Ponownie imperialny Wheat IPA, na dodatek owsiany. Tym razem z szwedzkiego Omnipollo. Piwo w kolorze jasnozłotym, mętne. Piana średni obfita, dosyć trwała i ładnie oblepiająca ścianki pokala. Wysycenie dwutlenkiem węgla trochę poniżej średniej.

W zapachu dominują nuty chmielowe, głównie owoców tropikalnych, mango, ananasa, nawet w kierunku rozpuszczalnych tabletek w stylu Pluszzza. Ogólnie aromat całkiem przyjemny, średnio intensywny.

Smakowo dostajemy piwo wytrawne z średniej wielkości goryczką chmielową. Tutaj podobnie, znów dominują owoce tropikalne (ananas, mango). Piwo jest całkiem przyjemne, ale trochę jednowymiarowe i znów intensywność mogłaby być wyższa.

Ocena końcowa: 8-/10

Westbrook, Mexican CakeAlkohol: 10,5%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Kolor: [10/10]
Piana: [3/10]
Zapach: [9/10]
Smak: [9/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: brak

Cena: 6 zł / 0,125 l [Chmielarnia]

Uwagi: Russian Imperial Stout z dodatkiem kakao, wanilii, cynamonu i papryczek habanero. Brzmi nieźle. Piwo w kolorze czarnym. Piała mała, niezbyt trwała i nieoblepiająca ścianek. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niskim, aczkolwiek wyczuwalnym poziomie intensywności.

W zapachu pojawiają się aromaty gorzkiej czekolady, wanilii, nuty dębowe i beczkowe. Trochę mamy tutaj czegoś w stylu brownie cake a trochę w kierunku orzechowej princessy. Ogólnie intensywny i bardzo przyjemny aromat.

W smaku piwo jest pełne, gęste, oleiste. Goryczka jest średnia, ale bardziej ostra od papryczek niż chmiel. Ostrość jest zdecydowanie wyczuwalna, ale nie przeszkadza. Poza tym mamy orzechy laskowe, brownie cake i wanilię. Piwo pije się przyjemnie, nie jest to może najlepszy RIS jaki piłem, ale też ciężko się do czegoś przyczepić. Alkohol jest dobrze ukryty.

Podsumowując, bardzo udany RIS. Ze swojej strony polecam.

Ocena końcowa: 9/10

White Hag, Black BoarAlkohol: 10,2%
Ekstrakt: nie podano

Kraj pochodzenia: Irlandia

Kolor: [10/10]
Piana: [6/10]
Zapach: [6/10]
Smak: [7/10]
Nasycenie: [3/10]
Opakowanie: [6/10]

Cena: 22 zł / 0,33 l [Chmielarnia]

Uwagi: Imperialny Stout z irlandzkiego browaru White Hag. Piwo w kolorze czarnym. Piana lekko brązowa, delikatnie oblepiająca ścianki, średnio obfita, dosyć trwała. Wysycenie dwutlenkiem węgla na niskim poziomie intensywności.

W zapachu mamy z jednej strony nuty czekoladowe i mleczno-śmietankowe. Z drugiej strony pojawia się sporo alkoholu i rozpuszczalnika. Do tego dochodzi trochę metaliczności i niezbyt imponująca intensywność.

W smaku mamy półpełny charakter z wyczuwalnym alkoholem (bardziej grzeje) i lekkim rozpuszczalnikiem. Dominuje tutaj czekolada, jest trochę posmaku metalicznego, ale ogólnie niezbyt dużo się dzieje i piwo po prostu nie robi szału.

Ocena końcowa: 6,5/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz